W wielu domach rozbieramy już choinki z ozdób. Ze sztuczną nie ma problemu, a co zrobić po świętach z naturalnym drzewkiem?
Kiedy zgodnie z tradycją należy przystąpić do rozbierania choinki? W tym przypadku obowiązują trzy terminy: tuż po święcie Trzech Króli, w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli oraz w święto Matki Bożej Gromnicznej, czyli dopiero 2 lutego.
Tyle tradycja. W praktyce termin rozebrania choinki zależy od nas samych, co np. ma związek z porządkami poświątecznymi. Bezużyteczną już choinkę zanosimy często na śmietnik, skąd jest odbierana przez firmy wywozowe.
- W Szczecinie choinki naturalne będą odbierane do końca marca – poinformowała Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta UM. – Należy je pozostawić przy pojemnikach na odpady komunalne.
Drzewka będą odbierane w tych samych terminach co bioodpady, czyli raz w tygodniu w zabudowie wielorodzinnej i raz na dwa tygodnie w zabudowie jednorodzinnej.
Ważnym jest, że jako tzw. odpady zielone choinki muszą być pozbawione wszystkich lampek, ozdób i folii. Choinkę wystarczy ustawić obok brązowego pojemnika na odpady bio, najlepiej w przeddzień ich odbioru. Wystawienia choinki nie trzeba nigdzie zgłaszać. W zabudowie jednorodzinnej usługa ta świadczona jest wyłącznie u mieszkańców posiadających zarejestrowane brązowe pojemniki.©℗
(żuk)