Za półtora tygodnia koniec wakacji. Część rodziców kupiła już szkolne wyprawki dla swoich dzieci, inni czekają na ostatnią chwilę. Każdy z nich może przy tym skorzystać z porad ekspertów, sprzedaży internetowej, a nawet zakupów na poczcie.
Przy okazji zakupów przed rozpoczęciem roku szkolnego m.in. w salonach Empik zatrudnieni są specjalni eksperci, którzy pomogą rodzicom i dzieciom wybrać odpowiedni plecak lub tornister oraz niezbędne szkolne przybory. Do 18 września we wszystkich salonach doradzać będą, na co zwrócić uwagę dobierając plecak oraz kompletując szkolną wyprawkę dla ucznia. Przeszkoleni doradcy podkreślają, że ważne jest, by plecaki nie nadwyrężały dziecięcych kręgosłupów. Powinny być zatem dopasowane do wzrostu i postury dziecka, aby zachować jego poprawną postawę. Ważna jest też funkcjonalność, jakość i wytrzymałość plecaka.
Również Poczta Polska organizuje akcję „Szkoła”. Do 30 września w urzędach pocztowych całej Polski rodzice i dzieci mogą kupić artykuły biurowe i piśmiennicze. Poczta rozszerzyła swój asortyment o ponad 150 nowych towarów: zeszyty i notatniki, piórniki, przybory szkolne, okładki na zeszyty i legitymacje, a także kolejne pozycje lektur szkolnych.
- Mamy placówki we wszystkich gminach Polski, co pozwala klientom na zrobienie zakupów w każdym zakątku kraju. Naszą ofertę kierujemy głównie do mieszkańców małych miejscowości, wsi, gdzie nie ma ani sklepów papierniczych, ani księgarń. Chcemy ułatwić naszym klientom przygotowania do nowego roku szkolnego, dlatego będzie można u nas zakupić niemal całą szkolną wyprawkę – mówi Marta Piekarczyk, dyrektor Wydziału Zarządzania Działalnością Handlową Poczty Polskiej.
Wiele hipermarketów, m.in. Carrefour uruchomiło specjalne strony internetowe "Wyprawka szkolna", za pośrednictwem których można zrobić zakupy wybranych towarów szkolnych nie wychodząc z domu.
Rodzice mający dzieci w wieku szkolnym na zakup wyprawki przeznaczą specjalne świadczenie z programu "Dobry start". Wnioski o przyznanie 300 zł na wyprawkę szkolną dla uczniów można składać w formie papierowej od 1 sierpnia, wcześniej od 1 lipca można było składać je w formie elektronicznej przez systemy bankowości elektronicznej i przez portal Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia. Wnioski tradycyjne można składać w Szczecińskim Centrum Świadczeń, w trzech punktach: Głównej siedzibie SCŚ, ul. Kadłubka 12, w godz. 7.30-16, filii SCŚ, ul. Kaszubska 30, w godz. 7.30-16 i SCŚ Prawobrzeże,ul. Rydla 39/40 (filia UM), w godz. 8-16. Wnioski są przyjmowane do końca listopada.
Dla najuboższych uczniów Szczecina rozpoczęto też akcję charytatywną „Podaruj Zeszyt”. Organizują ją Młodzi Demokraci. - Zbieramy przybory szkolne dla potrzebujących dzieci z naszego miasta - wyjaśnia Stanisław Kaup, przewodniczący Młodych Demokratów w Szczecinie. - Mamy już zebraną dużą ilość zeszytów, kredek, klejów i innych artykułów biurowych, lecz wciąż liczymy na wsparcie mieszkańców.
Artykuły biurowe można przynosić do Biura Młodych Demokratów w Szczecinie (al. Papieża Jana Pawła II 11/2) w godz. 10-16.©℗
Elżbieta KUBERA
Fot. Robert WOJCIECHOWSKI