Rok temu zapowiadano szumnie, że dzięki 25 tysiącom ledowych punktów na elewacji szczecińskiej filharmonii, możliwe będzie jej podświetlenie na dowolny kolor. Prasowe komunikaty mówiły o „przestrzennym ekranie z możliwością wyświetlania dynamicznych obrazów". Jak plany przełożono na rzeczywistość okazało się przypadkiem, gdy w odpowiedzi na apele o przyłączenie się do światowej akcji solidarności z zaatakowanym przez terrorystów Paryżem, usłyszeliśmy o czterech guzikach i panelu strategicznym w Warszawie.
W serwisie Youtube wciąż można znaleźć film demonstrujący możliwość systemu firmy Osram, zamontowanego na wizytówce Szczecina. Widać na nim świetlne wodospady, przesuwające się chmury czy błyski kryształu. W zapowiedziach, wysyłanych do mediów, zachwalano, „białe bryły budynku z pewnością nie budziłyby takich emocji, gdyby nie spektakularny system ich oświetlenia. Do tego celu wykorzystano ponad 25 tysięcy opraw led. Umieszczono je równomiernie na elewacji budynku – między ścianami a szklaną fasadą. Każda z opraw może świecić w dowolnym kolorze z palety barw RGB, jest więc możliwe tworzenie iluminacji o zmiennej barwie".
W sobotę, gdy wiele miast na świecie podświetlało swoje najbardziej charakterystyczne budynki w biało-niebiesko-czerwone barwy francuskiej flagi na znak wsparcia dla ofiar zamachów w Paryżu, na facebookowym profilu „Uśmiechnij się - jesteś w Szczecinie" padł apel o włączenie trójkolorówki także na naszej filharmonii. Przypomnijmy - budynku uznanym za najpiękniejszy obiekt postawiony w Europie w ostatnich dwóch latach. Wówczas okazało się, że to niemożliwe.
- Choćbyśmy bardzo chcieli, nie mamy możliwości podświetlić w ten sposób budynku – tłumaczył Maciej Skrzetuski, kierownik działu promocji w filharmonii. - Nasz panel to cztery przyciski: kolor biały, narodowe barwy białe- czerwone, Floating Garden – biało-niebiesko-zielone i opcja motywu śniegu. Panel strategiczny jest w Warszawie, my tu na miejscu nie mamy możliwości wprowadzania w nim zmian. Też nam szkoda, że możliwości jest tak mało.
Umowę z projektantami podpisali przedstawiciele Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta. Spytaliśmy więc dlaczego nie zawiera ona opcji pełni korzystania z możliwości systemu oświetlenia filharmonii.
- W zrealizowanym projekcie iluminacji elewacji, zaprojektowano uzgodnione sceny oświetlenia tj.: podstawową - białą oraz dodatkowe, okolicznościowe w barwach Floating Garden oraz narodowych - odpowiada Piotr Zieliński z Biura Prasowego. - Możliwe jest wprowadzenie innych, niemal dowolnych scen oświetlenia, pod warunkiem uzgodnienia projektu graficznego z projektantem. Dodatkowe sceny należy wtedy wprowadzić do programu komputerowego obsługującego iluminację. Musi to być jednak poprzedzone udzieleniem dodatkowego zlecenia na wykonanie przeprogramowania i uruchomienia scen dla wykonawcy/dostawcy systemu i urządzeń firmie Osram.
Choć pytaliśmy o koszty uruchomienia dodatkowych opcji iluminacji, odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Zamiast niej otrzymaliśmy jedynie informację, że „cena jednostkowa dodatkowego projektu oświetlenia jest trudna do oszacowania a miasto płaciło w formie ryczałtowej za całość inwestycji".©℗
Katarzyna STRÓŻYK
Fot. Ryszard PAKIESER
Na zdjęciu: To zdjęcie zrobione zostało podczas pierwszych prób iluminacji filharmonii, w grudniu 2013 roku. Jak widać, wówczas podświetlenie fasady na czerwono i niebiesko było możliwe.