„Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923” – to tytuł międzynarodowej wystawy plenerowej, jaką od 4 kwietnia można oglądać na placu Solidarności w Szczecinie.
Nowa Europa – określenie użyte po raz pierwszy przez czechosłowackiego prezydenta Tomáša G. Masaryka. Zawierało w sobie nie tylko podział administracyjny, ale także zmiany społeczne, gospodarcze i kulturalne. To właśnie w wyniku I wojny światowej, zwanej także Wielką Wojną, pojawiły się nowe idee, które doprowadziły do wielu przemian, a ich skutki odczuwamy do dziś.
W ramach ekspozycji jest prezentowanych ponad 200 różnego rodzaju materiałów archiwalnych takich, jak np.: fotografie, dokumenty, filmy, mapy oraz indywidualne świadectwa pamięci.
– Chcemy pokazać, że konsekwencje niektórych zjawisk sprzed 100 lat odczuwamy do dziś – mówi prof. Jan Rydel, koordynator strony polskiej w Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. – Poprzez zestawienie różnych interpretacji procesów, jakie rozegrały się w naszym regionie po Wielkiej Wojnie, możemy zaprezentować także odmienne wrażliwości poszczególnych narodów i różnorodność obrazów tego konfliktu utrwalonych w zbiorowej pamięci.
Wystawa pomoże odwiedzającym odpowiedzieć na takie pytania, jak np.: Kiedy naprawdę zakończyła się pierwsza wojna światowa? Ile nowych państw pojawiło się wówczas na mapie? Jak w powojennych latach wyglądało codzienne życie Europejczyków? O merytorycznym kształcie wystawy decydowało grono złożone z historyków pochodzących z 20 państw z całego świata.
Wystawa będzie czynna do 9 czerwca br. Uroczyste otwarcie 13 kwietnia o godz. 14. ©℗
(żuk)