Zaledwie kilka dni temu opuściły szczeciński port żaglowce, które gościły tu podczas imprezy Żagle 2022, a już od czwartku (25 sierpnia) przy Bulwarze Chrobrego można podziwiać słynną polską jednostkę – „Dar Młodzieży”. Trzymasztowa fregata w tym roku świętuje swoje 40-lecie. Odbywa właśnie rejs, w którym uczestniczą studenci II roku Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Uroczyste podniesienie bandery na „Darze Młodzieży” odbyło się 4 lipca 1982 r. w macierzystej Gdyni, przy nabrzeżu Pomorskim. Jednostka od 10 lat nosi tytuł Ambasadora Szczecina.
„Dar Młodzieży” kontynuuje tradycję swoich dwóch słynnych poprzedników: „Lwowa” – żaglowca lat pionierskich, kiedy to jeszcze Tczew był siedzibą Szkoły Morskiej, i „Daru Pomorza” – „białej fregaty”, służącej szkoleniu kadr morskich dla biało-czerwonej bandery w latach 1930-1982. Jest jednak pierwszym żaglowcem zbudowanym w polskiej stoczni, według oryginalnego polskiego projektu, od podstaw jako jednostka szkolna.
Brał udział w najbardziej prestiżowych światowych regatach i zlotach. Na jego pokładzie szkolą się studenci i uczniowie, ale gościły też koronowane głowy, szefowie rządów, wielcy żeglarze i tysiące miłośników białych żagli podczas wizyt w odwiedzanych portach. To jeden z najpopularniejszych żaglowców świata. Zapraszany jest na zloty i regaty wielkich żaglowców. W latach 2018-2019 opłynął z młodzieżą glob w Rejsie Niepodległości.
Obecnie szkolny żaglowiec Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbywa 76-dniowy rejs. Wyruszył z macierzystego portu 20 czerwca br. Odwiedził takie porty jak Esbjerg, Harligen, Antwerpia, Aalborg, Rostock i Bremerhaven. Ze Szczecina popłynie do Visby i 3 września wróci do Gdyni.
„Dar Młodzieży” przy Bulwarze Chrobrego będzie można oglądać również w piątek (26 sierpnia), co powinno zrekompensować odwołaną wizytę morskiego wycieczkowca „Balmoral”. Miał on gościć przy nabrzeżu Polskim w Szczecinie właśnie w piątek.
Według planów, żaglowiec opuści szczeciński port w sobotę rano.
(ek)