Jest długo oczekiwane rozstrzygnięcie przetargu na przebudowę dawnego Zajazdu Szmaragd w szczecińskich Zdrojach przy ul. Kopalnianej na cele Centrum Edukacji Ekologicznej – Szkolnego Schroniska Młodzieżowego SZMARAGD-ZDROJE. W miniony wtorek ukazała się informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu ogłoszonym przez magistrat jeszcze w listopadzie ubiegłego roku.
Jest zatem szansa, że w tym roku wreszcie zacznie się coś dziać w opustoszałym, nieużytkowanym i niszczejącym od wielu lat budynku. Tyle że całe przedsięwzięcie kosztować będzie dużo więcej niż zakładany dla niego wcześniej przez urzędników budżet. Wydatek kalkulowali na 7 650 000 zł.
Tymczasem każda z ofert, jakie złożyły firmy (obie ze Szczecina) zainteresowane zleceniem, przekraczała kwotę 9 milionów złotych. Ta, która wpłynęła od MiGbud sp. z o.o. sp. k. opiewała na 9 423 000 zł
i została odrzucona. Wybór padł na tę, która wpłynęła od SARMATA Zakład Ogólnobudowlany Paweł Gągała z wynagrodzeniem zaproponowanym na kwotę 9 mln 348 tys. zł. Wykonawca będzie miał 600 dni od podpisania umowy na wykonanie wszystkich robót przewidzianych w projekcie sporządzonym dla inwestycji.
Przypomnijmy. Zajazd jest nieczynny od blisko ośmiu lat. Ma podziurawiony, zapadający się dach, a z jego elewacji tynk odpada płatami. Pustostan co pewien czas nawiedzają bezdomni i wandale, czego efektem był m.in. niewielki pożar, jaki w budynku wybuchł minionego lata. Zabudowania popadają w ruinę (dwa z budynków gospodarczych nadają się tylko do wyburzenia), choć ma lokalizację jak marzenie – pośród najbardziej atrakcyjnych turystycznie i malowniczych terenów prawobrzeżnego Szczecina: Parku Leśnego Zdroje, Puszczy Bukowej i jej wzgórz, Jeziora Szmaragdowego.
Magistrat już pięć lat temu przymierzał się do remontu, ale wówczas ogłoszony przetarg został unieważniony. Trzy lata temu kolejne zapowiedzi przetargowe zakończyły się fiaskiem. Podobnie jak próby wydzierżawienia budynku głównego wraz z terenem przyległym.
Miasto chce tam teraz urządzić nową siedzibę Centrum Edukacji Ekologicznej i połączyć ją z dawną funkcją hotelową zajazdu, lokując w nim Szkolne Schronisko Młodzieżowe. Bazą noclegową schroniska mają być pokoje 2-, 4- i 6-osobowe z łazienkami – na I piętrze, a także jeden pokój z łazienką – na parterze.
Całoroczne schronisko ma posiadać również kuchnię samoobsługową z miejscami do spożywania posiłków, świetlicę z jadalnią, pomieszczenie do suszenia odzieży, pomieszczenie administracji oraz magazyn gospodarczy. Na parterze w części przyległej do wielofunkcyjnych sal ekspozycyjnych z tarasem znajdą się pomieszczenia małej gastronomi z możliwością bezpośredniego wydawania gotowych posiłków i napojów – takie są założenia projektu inwestycji. Edukacji ekologicznej ma służyć otoczenie dawnego zajazdu z wiatą tzw. zielonej szkoły. ©℗
(MIR)
Fot. Mirosław WINCONEK