Poniedziałek, 25 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Detektywi chcą mieć więcej uprawnień

Data publikacji: 02 lutego 2023 r. 22:09
Ostatnia aktualizacja: 03 lutego 2023 r. 12:57
Detektywi chcą mieć więcej uprawnień
Fot. Marek KLASA  

Agencje detektywistyczne każdego dnia odbierają wiadomości od oszukiwanych seniorów, którzy padli ofiarą kradzieży metodą „na wnuczka”. Inny problem to oszustwa „na kryptowaluty” czy kradzieże na placach budowy. Rozwiązanie tych spraw wymaga schwytania złodzieja lub sprawcy oszustwa.

– W takich sprawach najważniejszy jest czas. Nie ma mowy o wnioskach, papierach, prawnej biurokracji. Jako agencja detektywistyczna postulujemy zmianę w ustawie o dostępie do danych. Agencje detektywistyczne powinny mieć dostęp do monitoringu – twierdzi Małgorzata Marczulewska, prezes zarządu Grupy AVERTO, detektyw i windykator.

M. Marczulewska uważa, że agencje detektywistyczne powinny być traktowane jako potencjalny partner w śledztwie.

– Niestety nasza praca jest spowalniana przez ustawy i rozporządzenia, które blokują nam szybko dostęp do monitoringu np. w miejscu kradzieży czy w miejscu, w którym doszło do przekazania cennych rzeczy złodziejowi przez seniora – opisuje.

Grupa AVERTO apeluje o zmiany do Ministerstwa Sprawiedliwości.

– Jako agencja detektywistyczna zabezpieczyliśmy monitoring na drugi dzień po otrzymaniu zlecenia, czyli trzy dni po kradzieży. Mówimy o sprawie oszustwa „na wnuczka”. Minęły dwa miesiące, a policja nadal ich nie odebrała, tłumacząc, że nie ma kto się tym teraz zająć, a policjanci prowadzą po 100-120 spraw jednocześnie – mówi Małgorzata Marczulewska. – W tym czasie w Szczecinie okradziono kolejnych seniorów, mówimy o prawdziwej pladze oszustw. Może gdyby agencje detektywistyczne miały większe uprawnienia, to udałoby się szybciej namierzyć złodziei? Oszuści uciekają, bo mogą i mają na to czas.

Jakie są postulaty detektywów?

– Chcemy wyręczyć policję w sprawach, które dotyczą naszych klientów. W przypadku oszustw, kradzieży i innych zdarzeń powinniśmy mieć prawo do pozyskania monitoringu – uważa detektyw M. Marczulewska. – Oczywiście żeby zniwelować możliwość nadużyć, to detektyw powinien zostawić sygnaturę sprawy oraz powiadomić organy o odbiorze monitoringu. Postulujemy również o możliwość ustalania po numerach rejestracyjnych właściciela pojazdu w prowadzonych przez detektywa sprawach. Mocno ułatwiłoby nam to pracę, a policji zmniejszyło ilość obowiązków. Apelujemy do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o pomoc w działaniu w tej sprawie.

(K)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pegasus
2023-02-04 14:57:00
Uważam że dedektywi powinni mieć nawet pegasusa by wykryć niewiernego męża
W ściganiu mnie,
2023-02-03 22:49:35
w inwigilujący mnie, w zatrzymywaniu mnie uznaję tylko polską policję.
Wara ode mnie !!!
2023-02-03 18:36:57
TAKIM typom.
Nigdy w życiu !!!
2023-02-03 16:35:35
Absolutnie nie ma na to zgody i nigdy nie będzie !!! Od tego jest Policja, którą ewentualnie powinno się w tym kierunku doposażyć...
Mam bardzo, bardzo
2023-02-03 12:53:25
złe zdanie o naszych " detektywach ". Za nic w świecie nie poszerzać ich kompetencji!
Nie wyrażam zgody
2023-02-03 10:33:00
na inwigilowanie obywateli przez prywatne firmy. Dziennikarzy proszę o wyjaśnienie sprawy nieodebrania przez policję monitoringu przez dwa miesiące w sprawie wyłudzenia na wnuczka. Poznajmy kulisy tej sprawy.
uważa detektyw
2023-02-03 10:01:56
uważa detektyw M. Marczulewska. Pytam się "osoby z macicami" i LGBT-y; detektyw czy detektywka? Zdecydujcie się, detektyw M. cierpi przez "dyskryminację"! Już mieliśmy i jeszcze mamy słynnego detektywa "bez macicy" - Rutkowski. Detektywka mogła by z kumplami uświadamiać "seniorów" o zagrożeniach "wnuczków". PO-nadto, kto zabroni mnie (70+) zostawić 50 tys. PO-d ławką w parku?
Mając takiego
2023-02-03 08:54:44
błazna w swoich szeregach nie kompromitujcie się.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA