Program Prosument cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego. I nawet jeśli oferta zniknie z rynku, nie zostaniemy z niczym. Wystartował bowiem nowy program Eko Fundusze.
Mieszkańcy naszego regionu coraz chętniej montują na swoich domach panele słoneczne, inwestują w pompy ciepła lub instalują małe elektrownie wiatrowe. Realizując tego typu projekty mogą korzystać z preferencyjnych pożyczek i dotacji. Aktualnie dużym zainteresowaniem cieszy się program Prosument, który jest realizowany za pośrednictwem m.in. wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Zachodniopomorski fundusz przewiduje, że do końca br. osiągnie liczbę 2 tysięcy projektów prosumenckich na łączną kwotę 72 mln zł.
- Niestety wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że program Prosument będzie wstrzymany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dlatego już dzisiaj wychodzimy z propozycją programu Eko Funduszy dla osób fizycznych - mówi Jacek Chrzanowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Eko Fundusze wystartowały w lipcu br. Jest to program pożyczek (2 proc. w skali roku) dla osób fizycznych na zakup elektrycznych - samochodów, skuterów i rowerów. Są to też środki na odnawialne źródła energii i termoomodernizację (w tym wymianę stolarski drzwiowej i okiennej oraz prace dociepleniowe). Pożyczki na zakup pojazdów są udzielane do 5 lat, a na pozostałe inwestycje do 15 lat.
W Eko Funduszach są też przewidziane częściowe umorzenia pożyczek (do 20 proc. wartości inwestycji). Nie obejmują one jednak zakupów pojazdów elektrycznych. Nabór wniosków do Eko Funduszy potrwa do wyczerpania puli na 2016 rok (wynosi ona 5 mln zł - pieniądze pochodzą ze środków statutowych WFOŚiGW).
A jeśli już ktoś zdecyduje się i kupi samochód na prąd, to gdzie go naładuje? Prawdopodobnie jeszcze w tym roku powstaną w Szczecinie trzy punkty ładowania. ©℗
(masz)
Fot. Ryszard PAKIESER (arch.)