Święto mleka, festiwal rycerski, wydarzenia sportowe, koncerty i festyny dla całych rodzin – propozycji ciekawego spędzenia czasu poza Szczecinem jest wiele. Warto z nich skorzystać.
Gliptykos dla Julci i Jasia
Gryfino. W sobotę (27 maja) i niedzielę o g. 18 na scenie Gryfińskiego Domu Kultury wystąpi Grupa Teatralna „Gliptykos” w przedstawieniu „Epopeja, czyli same twórcze dni z życia pewnego zespołu rzeźbiarzy słowa”. Dochód ze sprzedaży biletów zespół przekaże na leczenie i rehabilitację: 6-letniego Jasia Siewerta zmagającego się od urodzenia z mózgowym porażeniem dziecięcym (sobota) oraz 2-letniej Julci Majak, która przeszła niedawno operację usunięcia guza mózgu (niedziela).
Pamięci pierwszego proboszcza
Gryfino. W sobotę odbędą się uroczystości związane z uczczeniem pamięci ks. prałata Jana Palicy, pierwszego proboszcza powojennego Gryfina. Rozpoczną się o g. 11 mszą św. w kościele pw. Narodzenia NMP. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerują ulicami miasta do skweru przy ul. Kolejowej, gdzie zaplanowano dalszy ciąg uroczystości, a następnie, od g. 13 – rodzinny piknik.
Festiwal Rycerski
Moryń. MOK zaprasza w sobotę od g. 12 na „Festiwal Rycerski”. W programie m.in. warsztaty fechtunku, garncarstwa, kowalstwa, łucznictwa, tkactwa (filcowania), pokazy średniowiecznych pojedynków, koncert Zespołu Muzyki Dawnej Rocal Fuzal.
Święto Mleka
Glinna. Coś dla oka, czyli wystawy bydła mlecznego, ptactwa ozdobnego i coś dla ucha – występy trębaczy myśliwskich i zespołów muzycznych oraz liczne konkursy. To tylko niektóre atrakcje II Święta Mleka, które trwać będzie w sobotę (27 maja) i niedzielę w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Glinnej (gmina Stare Czarnowo). Smakosze będą mogli spróbować produktów tradycyjnych i regionalnych oraz grochówki kołbackiej. Uczestnicy zmierzą się w konkursach, takich jak: utrzymanie na byku rodeo, picie mleka czy dojenie krowy na czas. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci. Najmłodsi będą mogli poskakać na dmuchanych zamkach, pobiegać w kulach wodnych albo wziąć udział w konkursie na malowanie sztucznej krowy. Każdego dnia tereny wystawiennicze czynne będą dla zwiedzających w godzinach 10-18. Wstęp wolny.
Dni Kołobrzegu
Kołobrzeg. W ramach Dni Kołobrzegu w piątek (26 maja) o g. 16 na scenie plenerowej Regionalnego Centrum Kultury zaprezentuje się chór „Jedność” oraz orkiestry ze Szwecji i z Niemiec. W sobotę impreza przeniesie się do portu pasażerskiego. Od g. 13 spacerowiczom czas umilać będą wspomniane orkiestry oraz polska Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa. Na g. 18 przewidziano występ zespołu wokalnego Mayol, a po nim koncert Kasi Kowalskiej. W niedzielę od g. 11 – Festyn Rodzinny przed Regionalnym Centrum Kultury.
Pirat z Kamratem
Kołobrzeg. Kurort znów odwiedzi pociąg „Pirat”. Skład, w którym będzie m.in. wagon zabaw dla dzieci, ruszy z Poznania i wjedzie do Kołobrzegu w sobotę (27 maja). Po odczepieniu wagonów lokomotywa przejedzie do portu pasażerskiego, gdzie przez kilka godzin będzie można ją podziwiać. O g. 17.30 „Pirat” ruszy w drogę powrotną do Poznania. W niedzielę do Kołobrzegu zawita podobny pociąg, tym razem o nazwie „Kamrat”. Atrakcją obu wydarzeń będą przejażdżki ciągniętymi przez zabytkowe lokomotywy wagonami na trasie Kołobrzeg – Ustronie Morskie.
Bajkowy koncert
Goleniów. W sobotę o g. 16 i 18 goleniowskie stowarzyszenie „Per Musicam” Viva oraz Goleniowski Dom Kultury zapraszają do sali GDK-u na Koncert Bajkowy. Usłyszymy najpiękniejsze piosenki z popularnych bajek i filmów.
Ramol z humorem
Goleniów. Z okazji 10-lecia współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Seniorów Rytm z Goleniowa i Stowarzyszeniem Seniorów Volkssolidaridatat z Rugi w niedzielę o g. 18 w sali koncertowej GDK-u odbędzie się koncert pt. „Krąg życia” w wykonaniu Kabaretu Ramol.
Wiosna Monodramu
Grodno. W Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów do niedzieli trwać będzie festiwal Wiosna Monodramu. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie dostępne są w MDK w Międzyzdrojach oraz w Publicznej Bibliotece w Wolinie. Tym razem w podróż do świata teatru, muzyki i tańca zabiorą widzów m.in. artyści Teatru Obrazu ze spektaklem pt. „Przestrzeń”, Sinéad Neylon – gwiazda tańca irlandzkiego, Krzysztof Napiórkowski Quartet, aktorka Agnieszka Przepiórska z monodramem „Tato nie wraca” oraz Sylwia Różycka z recitalem „Chwilo trwaj”. Odbędą się także otwarte zajęcia dla młodzieży i dorosłych. Szczegółowy program festiwalu na stronie: www.centrum-grodno.pl
Festyn rodzinny
Łobez. W niedzielę na Starym Boisku (g. 13) z okazji Dnia Dziecka odbędzie się festyn „Postaw na rodzinę”. Dla dzieci wystąpi Teatr Gwitajcie. Ponadto gry, zabawy, konkurs edukacyjne, występy.
Amazonki z kijkami
Świdwin. W sobotę o g. 10 Świdwińskie Stowarzyszenie Amazonka gościć będzie u siebie koleżanki z siostrzanych klubów w regionie. Po marszu z kijkami na dystansie 7 km nad jeziorem Bukowiec odbędzie się wspólny posiłek.
Wędkarze zapraszają
Świdwin. W sobotę o g. 14 na Podzamczu odbędzie się XV Festyn Wędkarski, który organizuje koło PZW Wodnik – Miasto we współpracy ze Świdwińskim Ośrodkiem Kultury. Czas umilą występy zespołów: Od Stefana, Omen, Iskra, Kangurki, Fenix. W programie m.in. blok konkursów dla dzieci, pokazy sprzętu ratownictwa wodnego.
Talenty w zamku
Świdwin. W sobotę o g. 12 w zamku joannitów odbędzie się finał wojewódzkiego przeglądu twórczości plastycznej dzieci i młodzieży „Pocztówka z mojej miejscowości”.
Koncert na jubileusz
Szczecinek. Delegacja z Bergen op Zoom w Holandii odwiedzi Szczecinek, by wspólnie świętować 25-lecie współpracy. Kulminacyjnym punktem będzie sobotni koncert w kinie Wolność (g. 17). Wystąpią połączone: Orkiestra im. Jacoba Obrechta oraz Orkiestra Szczecineckiej Małej Filharmonii. Towarzyszyć im będą soliści z Bergen op Zoom oraz szczecineckiej Szkoły Muzycznej: Merit van Eekeren – flet, Frank Beek – skrzypce, René Asselbergs – wiolonczela, Karol Wojtowicz – fortepian, Weronika Bury – fortepian, Barbara Szmurło – saksofon. Orkiestrą będą dyrygować: Carlo Nabbe oraz Tomasz Giłka.
Piknik Folk
Jeleń. Po raz siódmy zjadą do wsi w gminie Borne Sulinowo ludowe zespoły śpiewacze z regionu, by zaprezentować się podczas Wiosennego Pikniku Folk. Gościem specjalnym będzie zespół Tammiku Segaansambel z Estonii. Początek prezentacji w sobotę o g. 11 na placu przed szkołą.
Taniec i truskawki
Szczecinek. W sobotę w hali przy ul. Jasnej odbędzie się Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego „O koszyczek truskawek”. Pierwszy blok taneczny rozpocznie się o g. 10, kolejne o g. 13, 15, a o g. 18 – gala taneczna.
Wszystkim mamom
Koszalin. Centrum Kultury 105 zaprasza na koncert dedykowany matkom z okazji ich święta. W piątek (26 maja) o g. 18 w sali Club 105 dzieci i młodzież z Mini Studia Poezji i Piosenki przedstawią piosenki z tekstami Wojciecha Młynarskiego.
Estrada dla młodych
Koszalin. Pianistka Julia Bortnowicz, skrzypek Wiktor Dziedzic, gitarzysta Patryk Dżaman, trębaczka Aleksandra Książek, klarnecistka Joanna Kulikowska, wibrafonistka Aleksandra Nawrocka, flecistka Kamila Serwańska oraz skrzypaczki Martyna Skuza i Julia Popławska będą bohaterami piątkowego koncertu w Filharmonii Koszalińskiej. To coroczna prezentacja talentów z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Orkiestrę poprowadzi Klemens Starybrat. Początek o g. 18.30.
Grobowce olbrzymów
Koszalin. Taki będzie tytuł sobotniego spotkania „W samo południe”, a bohaterem pasjonat przeszłości z podsłupskich Główczyc. Tomasz Wiktorzak odkrył kilkadziesiąt nowych stanowisk archeologicznych, w tym grobowce megalityczne w rejonie Podwilcza, które Muzeum w Koszalinie obecnie inwentaryzuje, oraz w dolinie Wieprzy i Łupawy.
Popis akordeonowy
Koszalin. Murza Vladimir Anatolievich – wykładowca Uniwersytetu Muzycznego w Odessie wystąpi z koncertem akordeonowym w sali Club 105 Centrum Kultury. Koncert odbędzie się w sobotę o g. 17.
(reg)
Na zdjęciu: Grupa Teatralna „Gliptykos” z Gryfina przekaże dochód z weekendowych spektaklów na leczenie 6-letniego Jasia i 2-letniej Julci.
Fot. Maria Piznal