Już trzeci raz obchodzimy przypadający na piątek (20 października) Dzień Pasztecika Szczecińskiego. Kultowe danie można będzie kupić taniej.
Każdy szczecinianin, który musiał opuścić rodzinne miasto przyznaje się do ogromnej tęsknoty za pasztecikiem popijanym barszczem. Są i tacy, którzy podczas pobytów w Szczecinie zaopatrują się w większą ilość przysmaku i zabierają ze sobą „na zesłanie”. Sami szczecinianie potrafią prowadzić długie dyskusje na temat wyższości pasztecika z ulicy X nad pasztecikiem z ulicy Y lub nadzienia mięsnego nad nadzieniem pieczarkowym. Tak czy siak temat nikomu nie jest obojętny. Sam wicemarszałek Jarosław Rzepa zabrał głos w temacie: „Chrupiący, pulchny Pasztecik Szczeciński cieszy się popularnością nie tylko wśród mieszkańców, ale także i turystów. Jego jakość oraz wyjątkowe cechy wynikające ze stosowania tradycyjnych metod produkcji zostały docenione i 7 lat temu trafił on na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zachęcam do degustacji, szczególnie w dniu jego święta”.
Historia pasztecika szczecińskiego sięga końca lat 60-tych XX wieku. Ówczesna Szczecińska Spółdzielnia Społem otrzymała w 1969 roku z radzieckiego demobilu maszynę służącą do wyrabiania „pierożków”, nazwanych pasztecikami. Najbardziej popularnym nadzieniem był farsz mięsny, jednak w latach 80-tych produkowano także paszteciki z masą jajeczną i rybną oraz z twarożkiem na słodko lub słono. Dziś, oprócz mięsnych, w sprzedaży dostępne są także z kapustą i grzybami oraz pieczarkami i żółtym serem.
Pasztecikowa receptura oparta jest tylko na naturalnych produktach i metodach dojrzewania ciasta drożdżowego. Jej tajemnica kryje się w proporcjach i odpowiednim sposobie mieszania składników. Prawdziwy serwowany jest prosto z maszyny służącej do jego wypieku.
20 października pasztecik obchodzi 48 urodziny, więc z tej okazji 48 pierwszych klientów każdego z punktów, biorących udział w akcji Urzędu Marszałkowskiego, otrzyma 1 pasztecika gratis. Te tradycyjne, w promocyjnej cenie 2,50 zł/szt. będzie można kupić w:
• Barze Gastronomicznym „Pasztecik”, ul. Wojska Polskiego 46
• Paszteciku przy Hali Piastowskiej, ul. Barbary 1a
• Paszteciku CH Molo, ul. Mieszka I, nr 73
• Paszteciku Sp. z o.o., ul. ks. kard. Wyszyńskiego 10
(l)
Fot. Dariusz Gorajski