Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. zo.o. rozpoczyna realizację nietypowego projektu - „Dziewczyny na autobusy”. Spółka, podobnie jak inni lokalni przewoźnicy, walczy w ten sposób z problemem braku kierowców. Nowy projekt skierowany jest do kobiet, które chcą uzyskać uprawnienia i wykonywać zawód kierowcy autobusu. Jedyny wymóg formalny, to posiadanie już prawa jazdy kat. B.
Spółka sfinansuje koszt zdobycia uprawnień do wykonywania zawodu kierowcy w wysokości 95 proc, czyli kurs na prawo jazdy kat. D, kwalifikacją wstępną, badania lekarskie i psychologiczne.
- Po uzyskaniu uprawnień zatrudnimy przeszkolone panie na umowę o pracę na stanowisku kierowcy autobusu na minimum 3 lata - zapewnia Grzegorz Ufniarz, kierownik Działu Przewozów SPPK. - Panie przyjęte do pracy w ramach tego projektu objęte zostaną także specjalnym programem wspierania nowozatrudnionych pracowników spółki.
Sytuacja polickiego przewoźnika nie jest jeszcze dramatyczna, ale braki kierowców stają się coraz częściej odczuwalne. Dlatego firma stara się zapobiec sytuacji sprzed lat, gdy nie tylko z polickiej zajedni autobusy nie wyjeżdżały, bo nie miał ich kto prowadzić.
- Jedną z barier, które potencjalni kierowcy muszą pokonać przy uzyskiwaniu uprawnień do wykonywania zawodu kierowcy autobusu, jest wysoki koszt kursów. Osoby młode albo poszukujące pracy zwykle nie dysponują wystarczającymi środkami finansowymi aby przejść kursy, których koszt, to ok. 10 tys. zł – tłumaczy Kazimierz Trzciński, prezes SPPK. – Dlatego zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw naszym potencjalnym pracownikom, spółka sfinansuje im uzyskanie uprawnień i stworzy warunki, dzięki którym pracownik może się związać na dłużej z zakładem pracy.
Dlaczego oferta skierowana jest do Pań? Jak tłumaczy Grzegorz Ufniarz, SPPK nie ma oporów przed zatrudnianiem kobiet na stanowisku kierowcy autobusów.
- Byliśmy pionierami w tej dziedzinie. To u nas pracowały dwie pierwsze panie prowadzące autobusy w komunikacji miejskiej. Kobiety oczekują stabilnych warunków pracy i to proponujemy - dodaje.
ToT