W Świnoujściu trwają przygotowania do obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej, który obchodzony jest 2 maja. W Forcie Gerharda pracownicy Muzeum Obrony Wybrzeża przygotowują biało-czerwoną flagę na uroczystość. Tym razem święto odbędzie się najprawdopodobniej bez udziału publiczności. Ale będzie można je śledzić on-line.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich, a współorganizatorem Świnoujska Organizacja Turystyczna i Muzeum Obrony Wybrzeża. Przypomnijmy, że co roku na latarni morskiej w Świnoujściu wywieszona zostaje gigantyczna biało-czerwona flaga. Przedsięwzięcie jest wyjątkowe ze względu na ogromną ilość materiału potrzebną do uszycia flagi, pracę krawców i alpinistów, którzy muszą zainstalować flagę pod szczytem konstrukcji. Tym razem użyta zostanie jedna z flag, którą uszyto na jedną z wcześniejszych edycji święta. W zeszłym roku flaga przetrwała ledwie kilka chwil, bo rozerwał ją wiatr. Organizatorzy zastanawiali się, czy z przedsięwzięcia nie zrezygnować.
– Postanowiliśmy podjąć się zadania. Trwa epidemia i właśnie teraz wszyscy potrzebujemy poczucia wspólnoty, poczucia dumy z tego, że jesteśmy Polakami, którzy zawsze potrafili stawiać czoła przeciwnościom. Żyjemy w pięknym miejscu. Mamy najpiękniejszą latarnię nad Bałtykiem. I właśnie na niej, po raz kolejny, wywiesimy naszą biało-czerwoną flagę – mówi Piotr Piwowarczyk, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża.
Przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa załoga Fortu Gerharda złożyła flagę i przygotowała ją do uroczystości. Najprawdopodobniej flaga na świnoujskiej latarni zawiśnie bez udziału publiczności, która zawsze zbierała się na placu pod budowlą, a wydarzeniu towarzyszył festyn.
– Spektakl będzie można oglądać on-line, a my zrobimy wszystko, żeby biało-czerwona powiewała cały dzień. Będzie ją widać z kilku kilometrów; także z wielu okien i balkonów mieszkańców Świnoujścia – mówią przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich. ©℗
Tekst i fot. BaT