Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Głaz pamięci w miejscu grobowca sprzed wieku

Data publikacji: 15 października 2019 r. 19:33
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2022 r. 13:44
Głaz pamięci w miejscu grobowca sprzed wieku
Park i skwer im. Kazimierza Świetlińskiego, u zbiegu ulic Puckiej i Goleniowskiej. W miejscu, w którym w sierpniu zapadła się ziemia, odsłaniając grobowiec z trumnami, został ustawiony pamiątkowy głaz. Fot. Mirosław Winconek  

W miejscu zasypanych trumien stanął głaz. Wkrótce na nim ma się pojawić tablica przypominająca o szczególnej przeszłości parku, który powstał na terenie jednego z dawnych dąbskich cmentarzy, dla pochówków zamkniętym blisko wiek temu.

Na skwerze im. Kazimierza Świetlińskiego w Szczecinie przeszłość przypomniała o sobie w dość dramatyczny sposób – pod koniec sierpnia, odsłaniając czeluść grobowca sprzed wieku. Zapadła się ziemia opodal plenerowej siłowni, ukazując znajdujące się tam metalowe trumny.

W latach 1816-1930 u zbiegu współczesnych ulic Puckiej i Goleniowskiej funkcjonował niewielki komunalny cmentarz. W latach 70. ub. wieku teren ów przekształcono w park. Uporządkowano, usuwając nagrobne pomniki, a szczątki pochowanych pozostawiając w ziemi.

– Ze względu na przeszłość miejsca nie było to znalezisko całkowicie zaskakujące, wymagające jednak specjalnego podejścia i reakcji – w interpelacji skierowanej do prezydenta Szczecina zwracała uwagę radna Edyta Łongiewska-Wijas. – Zarówno Rada Osiedla Dąbie, jak i wielu mieszkańców tej dzielnicy, jest zainteresowanych zabezpieczeniem doczesnych szczątków dawnych mieszkańców Dąbia, z należytym szacunkiem.

I tak się stało. Nie naruszono trumien. Odkryta w parku komora grobowa została – zgodnie z zaleceniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – zasypana. Natomiast na tym miejscu ustawiono głaz.

– W miejscu zasypanych trumien, w celu spełnienia duchowych potrzeb mieszkańców oraz upamiętniając cześć i godność zmarłych – jak wiceprezydent Anna Szotkowska odpowiedziała na interpelację radnej. – Głaz podkreślający miejsce lokalizacji grobu. Docelowo w tym miejscu lub na samym głazie zostanie zamieszczona tablica informująca o tym, że na terenie obecnego parku był cmentarz.

Taka forma upamiętnienia historii przeszłych pokoleń mieszkańców Dąbia zyskała akceptację także miejscowej rady osiedla.

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Park i skwer im. Kazimierza Świetlińskiego, u zbiegu ulic Puckiej i Goleniowskiej. W miejscu, w którym w sierpniu zapadła się ziemia, odsłaniając grobowiec z trumnami, został ustawiony pamiątkowy głaz.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Norbert
2022-07-09 13:12:46
A ja z kolegą ten kamień tam przywieźliśmy i ustawiliśmy :-D mam zdjęcia
@Eris
2019-10-17 09:01:15
O czy Ty bredzisz? Większość starych kamienic, prawie cały układ ulic w Śródmieściu, Wały Chrobrego, dzielnica Pogodno z domkami jednorodzinnymi, browar szczeciński, cały system torów kolejowych wiodący przez miasto, to wszystko w Szczecinie stworzyli Niemcy.
do Leopolis
2019-10-16 18:02:40
Kto Cię edukował, pleban? Z taką głupotą dawno się nie spotkałam.
Eris
2019-10-16 13:27:28
Niemcy nie mają tu nic swojego to wszystko powstało dzięki naszej ciężkiej pracy,pracy naszych ojców.W 1945 to była kupą gruzu a nie Szczecin.Niemcy i ruscy rozkradli wszystko.
Viola
2019-10-16 09:55:45
Ech, ta poprawność polityczna części "elyt" jest porażającą głupotą.
.
2019-10-16 07:08:06
Tu masz wyjaśnienie: https://kresy.pl/wydarzenia/radny-po-ze-szczecina-honorujemy-niemcow-bo-szczecin-ma-dluzsza-historie-jako-miasto-niemieckie-niz-jako-polskie/
Eris
2019-10-15 21:58:21
Niemcy zrobili bardzo dużo dla Szczecina i szacunek im się należy
Leopolis
2019-10-15 21:22:30
Większość parków w Szczecinie była kiedyś cmentarzami.Czy jest sens upamiętniać hitlerowców?Moim zdaniem nie.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA