Grypa powoli daje znać o sobie. Od początku września tego roku w Zachodniopomorskiem odnotowano niemal 5,5 tysiąca zgłoszeń grypy i infekcji grypopodobnych. Na pewno żadnego takiego przypadku nie można lekceważyć. W ubiegłym sezonie, w naszym regionie, z powodu powikłań grypy zmarło 7 osób.
- W tym roku od początku września do 7 października zarejestrowaliśmy 5470 osób chorujących na grypę i zakażenia grypopodobne - mówi Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.
To oczywiście jeszcze niewiele. Ale trzeba pamiętać, że sezon grypowy dopiero się rozkręca. Ten poprzedni pokazał, że może być długi i bardzo niebezpieczny. W jednym tygodniu rejestrowano nawet 9 tysięcy tego rodzaju infekcji.
- Od początku września 2017 r. do końca kwietnia 2018 r. zarejestrowaliśmy 105 100 osób z grypą i zakażeniami grypopodobnymi - podaje Małgorzata Kapłan. - W tym okresie potwierdzono grypę badaniem laboratoryjnym łącznie u 880 osób. W wyniku zakażenia grypą zmarło 7 osób. Sezon grypowy 2017/2018 był dynamiczny i w tygodniowych sprawozdaniach rejestrowaliśmy nawet po 9 tysięcy osób.
Dlatego epidemiolodzy już teraz apelują o profilaktykę. Niezmiennie polecają szczepienia - to wciąż dobry czas na nie.
- Najlepszą metodą zapobiegania grypie są szczepienia, dlatego warto pomyśleć o nich już teraz, przed szczytem zachorowań - podkreśla Małgorzata Kapłan. - Są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej. Zalecenia o najwyższym priorytecie: kobiety w ciąży; zalecenia priorytetowe: dzieci w wieku od 6 miesiąca do 18 r.ż, osoby starsze, osoby przewlekle chore, pracownicy służby zdrowia.
Niestety, szczepienia przeciwko grypie trzeba powtarzać co sezon. Ze względu na dużą zmienność wirusa grypy co roku Światowa Organizacja Zdrowia, na podstawie analiz próbek wirusów grypy aktualnie krążących w populacji (przekazywanych przez Krajowe Ośrodki ds. Grypy z ponad 140 krajów w tym Polski), ustala skład szczepionki odrębnie dla półkuli północnej i dla południowej.
Każda osoba, u której wystąpią objawy grypy, powinna udać się do lekarza i stosować bezwzględnie do zaleceń lekarskich.
Wiele gmin w Zachodniopomorskiem oferuje bezpłatne szczepienia dla swoich mieszkańców po 65. roku życia (niektóre nawet dla mieszkańców po 60. roku życia). Warto o nie zapytać swojego lekarza rodzinnego.
Agnieszka Spirydowicz
Fot. Ryszard Pakieser