Instytut Pamięci Narodowej we wtorek otworzył swoją księgarnię przy al. Wojska Polskiego 5 w Szczecinie. Znajdziemy tu książki historyków poświęcone dziejom Polski od 1917 roku. Nie brakuje tekstów o mieście i regionie.
- Jeszcze 20, 30 lat temu wieszczono koniec historii, z drugiej strony pojawiały się głosy, że książka w swojej tradycyjnej drukowanej formie będzie przechodzić do lamusa - mówił we wtorek prof. Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN. - Te przepowiednie okazały się błędne. Historia trwa, na naszych oczach przyspiesza. Książka ma się dobrze. A jednym z naczelnych zadań Instytutu Pamięci Narodowej jest badanie i popularyzowanie historii.
Prof. Polejowski podkreślił, że lokalizacja księgarni jest nieprzypadkowo. Naprzeciwko niej znajduje się filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, niedaleko - Przystanek Historia IPN. Nowy obiekt Instytutu wpisuje się zatem w kulturalny pejzaż Szczecina.
- Chcielibyśmy zaprosić szczecinian na spotkania autorskie. Będą odbywały się raz w miesiącu, w pierwszy wtorek - powiedziała Kinga Macierzyńska, p.o. zastępcy dyrektora oddziału IPN w Szczecinie. - Chcielibyśmy, żeby to było miejsce spotkań, miejsce, gdzie można usiąść. Mamy tu kilka regałów książek dotyczących stricte Szczecina.
Karolina Imianowska, dyrektor wydawnictwa IPN, poinformowała, że Instytut w tej chwili w całej Polsce ma 11 punktów sprzedaży stacjonarnej. Ten w Szczecinie jest najnowszy - jest też zdaniem dyrektor jednym z najlepiej wyposażonych.
- Będzie się tu można spotkać z autorami, dowiedzieć się, co autor miał na myśli, tworząc dane dzieło, zadać mu pytania, wejść z nim w polemikę, a nasi historycy są doskonali w polemikach, co niezmiernie cieszy - oceniła Karolina Imianowska.
IPN zgodnie ze swoim statutem zajmuje się historią Polski w latach 1917-1990. W budynku przy al. Wojska Polskiego 5 znajdziemy więc książki nie tylko o Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, ale także o drugiej wojnie światowej czy o walce z bolszewikami w 1920 roku.
- Książki naukowe, choć bywają trudne w odbiorze, są niezwykle ważne przy odkrywaniu prawdy o wielu zapomnianych lub przemilczanych faktach historycznych - stwierdził prof. Sebastian Ligarski, naczelnik oddziałowego Biura Badań Historycznych w Szczecinie. - Dlatego warto sięgnąć po „Atlas polskiego podziemia niepodległościowego”, po monografię zbrodni w Ponarach 1941-1944 Moniki Tomkiewicz, biografię ks. kard. Bolesława Kominka pióra Marka Mutora czy „Pro Memoria” ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. To trudne lektury, ale bez nich polska historia jest niepełna i wybiórcza. Z innych publikacji polecam choćby pierwszą biografię Alfreda Szklarskiego, autora książek o przygodach Tomka Wilmowskiego, pióra Jarosława Molendy.
Księgarnia zainaugurowała działalność spotkaniem z prof. Filipem Gańczakiem, autorem książki "Gryf, młot i cyrkiel. Szczecin w polityce władz NRD 1970–1990".
Nowy punkt IPN jest czynny w poniedziałek, wtorek, środę i piątek w g. 9 - 17, a w czwartek - w g. 11 - 17. ©℗
Alan Sasinowski