Już od piątku na dobre plac katedralny w Szczecinie i okoliczne ulice przez kilka dni będą żyć rytmem bardzo radosnego wydarzenia – Jarmarku Jakubowego. Ta ceniona przez mieszkańców miasta i turystów impreza jest szczególna, bo dziesiąta! Jubileuszowa!
Jarmark Jakubowy z mnóstwem wydarzeń promuje miasto i region, a wraz z nim rękodzielników i rzemieślników. W tym roku potrwa od czwartku 19 lipca, kiedy to rozkładają się pierwsze kramy, do niedzieli 22 bm. Będzie gościł ponad dwustu wystawców.
– Dziesiąte urodziny świętować będziemy przy dźwiękach kapel ludowych w blasku ognia – zapowiadają organizatorzy. – Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych będą zabawy i warsztaty w EkoStrefie przy współudziale rozmaitych instytucji promujących ekologiczny styl życia.
Będą stoiska z jedzeniem, rękodziełem, unikatowymi produktami, występy, pokazy i koncerty, a także atrakcje dla dzieci, m.in. miasteczko zabaw Caritas, do wspólnej zabawy zaprasza także Miasteczko Portowe wraz z Drużyną Portu Szczecin i Świnoujście. Zaplanowano warsztaty i pokazy rękodzielnicze, pokaz i naukę stylizowanego tańca średniowiecznego, prezentację dawnych instrumentów muzycznych, na miejscu będzie można odwiedzić i obejrzeć obóz rzemieślników.
W piątek 20 lipca o godz. 21.30 odbędzie się Noc ognia. W programie m.in. Pokaz Ognia „Szczecińska Legenda o Smoku Bżdziochu” w wykonaniu Azis Light Kraków – Rzeszów i Pokaz ognia bursztynem malowany w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej prowadzonej przez Eryka Popkiewicza.
Przez trzy dni nie zabraknie występów artystycznych (wystąpią m.in. zespoły „Suchanianki, „Pyrzyczanki”, „Złota jesień” z Dolic, „Popowianie”, „Jarzębina” z Chojny, „Kalina” z Kobylanki, Kapela Tęgie Chłopy, Srebrzyści Akordeoniści). Po raz kolejny z ciekawą ofertą do uczestników Jarmarku Jakubowego wychodzi Akademia Sztuki, zapraszając na zwiedzanie pałacu Pod Globusem i Centrum Przemysłów Kreatywnych z przewodnikiem. Wycieczki będą oprowadzane co godzinę, według ustalonego harmonogramu.
Przypomnijmy, że organizatorami wydarzenia są Fundacja Dzieło Świętego Jakuba i parafia katedralna. Szczegółowy program na stronie www.jarmarkjakubowy.pl.
Jak informuje Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, w związku z kilkudniową imprezą, od czwartku 18 lipca do niedzieli 22 bm. linia autobusowa 52 kursuje zmienioną trasą. Od ul. Wyszyńskiego autobus pojedzie do Bramy Portowej, pl. Żołnierza Polskiego i dalej w kierunku tymczasowego przystanku przy Bramie Portowej. Będzie kursował z pominięciem przystanków Tkacka i Grodzka. Dla linii zostaną uruchomione dodatkowe przystanki Brama Portowa (wspólny z liniami A, B, C, G, H, 2, 522, 531, 532) oraz przystanek Brama Portowa (przy kwiaciarkach) wspólny z linią 75, który będzie przystankiem końcowym. Autobus linii 52 będzie kursować według obowiązującego rozkładu jazdy.
Do do godz. 23.59 w niedzielę 22 lipca zamknięta dla ruchu została ulica Grodzka, Sołtysia, Staromłyńska - od ul. Koński Kierat do ul. Grodzkiej, Farna na odcinku od ul. Grodzkiej do ul. Koński Kierat i pl. Orła Białego. ©℗
(gan)
Fot. Ryszard Pakieser