Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Kamerki dla drogówki i prewencji

Data publikacji: 02 stycznia 2022 r. 20:47
Ostatnia aktualizacja: 03 stycznia 2022 r. 15:07
Kamerki dla drogówki i prewencji
Kamerki na mundurach mają szerokokątne obiektywy, co pozwala rejestrować duże pole widzenia. Fot. KMP Koszalin  

Policjanci z Koszalina od 27 grudnia 2021 roku wychodzą w teren z osobistymi miniaturowymi kamerkami na mundurach. Nowy sprzęt dostali z centrali. Na razie na wyposażeniu polskiej policji jest ponad 6 tysięcy takich urządzeń. Od 2019 r. dysponuje nimi także m.in. Komenda Miejska Policji w Szczecinie.

Do koszalińskiej komendy trafiło z końcem grudnia 30 szerokokątnych kamer. Są one nakładane na mundury. Policjanci wydziału ruchu drogowego i oddziału prewencji wychodzą z nimi do służby. Rozwiązanie jest od lat stosowane przez policję na całym świecie.

Urządzenie nagrywa obraz i dźwięk

– Dostaliśmy 30 takich urządzeń rejestrujących wraz ze stacjami dokującymi, serwerem i mnóstwem akcesoriów – mówi st. asp. Rafał Skoczylas, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie. – Co istotne, wszelkie dane zapisywane w kamerce są szyfrowane. Policjant ani nikt inny nieupoważniony nie może ich odczytać ani ingerować w ich treść.

Kamery osobiste będą rejestrować interwencje podejmowane przez mundurowych. Są wyjmowane ze stacji dokujących i zawieszane na mundurach przed wyjściem z komendy. Urządzenie nagrywa obraz i dźwięk w tzw. pętli.

– Po zakończeniu służby kamera trafia do specjalnej stacji dokującej, która automatycznie archiwizuje zarejestrowane dane i ładuje kamery – informuje koszalińska policja. – Głównym celem wprowadzenia osobistych kamer na mundurach policjantów jest transparentność działań policji, ochrona obywateli oraz ochrona prawna samych funkcjonariuszy.

Z doświadczeń policjantów wynika, że gdy dana osoba wie, że jest nagrywana, zachowuje się powściągliwie i kontroluje emocje. Interwencje przebiegają spokojniej.

– Bywa też, że ktoś nagrywa tylko fragment policyjnej interwencji nieoddający tego, jak ona faktycznie wyglądała – dodaje Rafał Skoczylas, rzecznik koszalińskiej policji. – A potem zamieszcza w sieci filmik wyrwany zupełnie z kontekstu. Nagrywanie interwencji pozwoli uniknąć takich sytuacji.

Kamerki zdaniem policji zwiększają transparentność jej działań

Policjanci mają uprawnienia do nagrywania interwencji publicznych, jak również interwencji w miejscach innych niż publiczne.

– Możliwość taką daje Ustawa o ochronie danych osobowych przetwarzanych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości z 14 grudnia 2018 roku, która zmieniła Ustawę o policji i pozwala mundurowym na nagrywanie interwencji, np. domowych – informuje koszalińska policja.

Zapisy z kamer pozwolą nie tylko rozstrzygać sporne sytuacje występujące podczas interwencji, ale będą także mogły stanowić materiał dowodowy w postępowaniach sądowych.

– Od 2019 r. ma je także Komenda Miejskiej Policji w Szczecinie – mówi Mirosława Rudzińska z Komendy Wojewódzkiej w Szczecinie.

Do końca stycznia 2022 roku 97 kamerek ma otrzymać Oddział Prewencji w Szczecinie i 24 sztuki – komenda policji w Stargardzie. Jeden zestaw kosztuje ok. 3700 zł. A komenda miejska w Szczecinie ma 180 sztuk.

Kamerkami posługują się też funkcjonariusze stołeczni. W ramach pilotażowego programu MSWiA w 2017 r. otrzymały je też garnizony podlaski i dolnośląski. Wyposażenie funkcjonariuszy w kamery było jednym z priorytetów programu modernizacji policji. Docelowo ma je mieć każdy policjant w kraju. ©℗

Wioletta MORDASIEWICZ

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pegasus
2022-01-03 17:33:31
Bazuje na 0 day'ach, żaden producent nie wie tego że z jego dziury skorzystał ten a nie inny. A po co hakować telefon pegasusem gdy sami instalujecie apki i wyśmiewanie tych co wolą płacić za parkowanie gotówką w parkomacie. Sami instalujecie dziurawe aplikacje a potem zwalacie na Pegasusa...
Do kamerki
2022-01-03 17:27:50
Sprawdź PoRD, tam jasno opisane jest co powinien zrobić pojazd skręcający w lewo jeśli jest omijany... Jeśli niedoświadczony kierowca nie zachował zasady ograniczenia jego zaufania i doprowadził do kolizji z pojazdem to nie rozumiem tych pretensji. Kierowca samochodu szydło powinien zostać ukarany mandatem za wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu. Nieprzypadkowo manewr skrętu w lewo jest jednym z najtrudniejszych manewrów. Gdyby to była kolizja dwóch cywilnych pojazdów to tak by to wyglądało...
kamerki w UM
2022-01-03 14:59:34
Warto takie kamerki zamontować w magistracie to będziemy wiedzieli jak się tam pracuje. Co stoi na przeszkodzie społecznego monitoringu pracy urzędników opłacanych z podatków mieszkańców Szczecina?
DDR
2022-01-03 13:47:00
Za Obamy Amerykanie podsłuchiwali Merkel i nikt nie robił wielkiego halo jak te nieudaczniki z PO i ich Wielki Prawnik. Ciekawe co znowu chcą w opozycji przykryć tymi fejkami? Pewnie poznamy kulisy działań złotego.dziecka PO wielkiego budowniczego autostrad na Ukrainie Sławka N.
Vultur
2022-01-03 13:26:14
Ciekawe dlaczego jedna z rzekomo poszkodowanych osób odmówiła złożenia aparatu do badania przez biegłego sądowego eksperta cyberbezpieczeństwa? Ponadto warto wiedzieć że opcja na Pegasus to bardzo duże pieniądze za bardzo dobrą jakość między innymi niemożnośc wykrycia Pegasusa. Chyba Izraelczycy muszą czegoś się nauczyć od tego nikomu nie znanego laboratorium w Kanadzie którzy rozwalili cały system izraelski. Komu teraz Pegasus potrzebny jak można zdalnie w parę minut go wykryć poprzez oceany ;)
Bardzo dobrze
2022-01-03 13:12:42
Skończą się kłamstwa funkcjonariuszy.
Mani
2022-01-03 12:37:33
W przekazie dnia PiS jest błąd. Aby zbadać, czy telefon był podsłuchiwany nie trzeba go wysyłać pocztą do Kanady. Wystarczy, że ma się dostęp do sieci, w której operuje telefon i odpowiednie narzędzia. Tak ten świat teraz funkcjonuje.
@@@kamerki
2022-01-03 11:27:22
Nie wiem czy obciążanie przełożonego nie jest taktyką obronną ochroniarza. Z pewnością włączenie sygnałów należało do jego obowiązków a nie przełożonego który siedzi gdzieś w biurze w Warszawie. Jeśli obaj zawinili to obaj pójdą siedzieć. Jeśli ochroniarz kłamie to pójdzie sam siedzieć. Nie wiem co tu ma do rzeczy tzw. władza czyli rząd. Wszędzie są układy i pewnie dlatego zreorganizowali służbę. Niestety opieramy się na doniesieniach medialnych gdzie królują fakenewsy.
do@@kamerki
2022-01-03 10:49:04
Raczej jego przełożony który zmusił go to składania takich zeznań. Ta władza ma ogromny problem z powiedzeniem przepraszam. Nie wiem z czego to wynika, ale zwolenników im przez takie zachowanie nie przybędzie.
@@kamerki
2022-01-03 10:12:17
Ochroniarz Szydło, czyli funkcjonariusz państwowy ponosi odpowiedzialność za fałszywe zeznania. Obojętnie czy teraz kłamie czy poprzednio. Ja bym mu jeszcze emeryturę zabrała za fałszywe zeznania. W każdym razie z pewnością będzie siedział za fałszywe zeznania.
@kamerki
2022-01-03 10:09:11
Niewiedza jest przyczyną wielu fałszywych poglądów. System Pegasus jest dlatego taki specjalny, elitarny i drogi bo nie zostawia śladów po jego użyciu. Czyli żadne laboratorium nie może stwierdzić użycia Pegasusa bo jest niewidzialny dla takich działań. Ale ze względu na ograniczenia intelektualne warto się pochwalić że się było inwigilowanym specjalnym systemem z Izraela i jeszcze dodać że dla terrorystów. Kliknęli na jakiś link pishingowy być może i podniecili się że są inwigilowani.
do@kamerki
2022-01-03 09:16:02
Ile groszy dostałeś za ten wpis? Ochroniarz szydło po 4 latach wprost mówi że został zmuszony do składania fałszywych zeznań. Soros to najwyżej się śmieje z twoich wypocin. Niektórzy producenci telefonów sami wysyłają informacje do użytkowników że zostali objęci systemem Pegasus. Sakiewicz o tym nie napisał?
@kamerki
2022-01-02 23:25:38
Wypadek byłej premier Szydło chyba chodzi ci o ofiarę wypadku byłą premier Szydło. Co do reszty o dyktaturze szkoda się odnosić bo to stan choroby. W sprawie Pegasusa podobny pewnie bełkot. Niech któryś z podsłuchiwanych rzekomo Pegasusem pokaże kwit celny wysyłki smartfona do Kanady do badania w laboratorium Sorosa to możemy coś zacząć o tym humbugu mówić
Kamerki
2022-01-02 22:16:57
Obecna Dyktatura chce wykorzystać nagrania ale tylko dla wlasnych celów politcznych. Np nagrania z wypadku bylej premier Szydlo zostaly zniszczone przez rezim bo jak się okazuje obecnie po relacji ofiera BOR byly niekorzystne dla tego wypadku od strony rzadowej
:))
2022-01-02 21:53:49
cyt. " Nowy sprzęt dostali z centrali". Dawno nie czytałem/słyszałem takiego zwrotu. Nie wiem, gdzie i od kogo uczyła się rzemiosła autorka tego tekstu ale SZACUN 🤣
gramwgry
2022-01-02 21:45:10
Mogę się założyć, że w sytuacjach niekorzystnych dla policji kamerki będą ulegać awarii. Jak obywatel poprosi o nagranie z interwencji to okaże się że kamerki były wyładowane lub nic się dziwnym trafem nie nagrało. Jakieś procedury chociaż powstały czy kupili sobie zabawki dla siebie?
Renata
2022-01-02 21:09:13
Takie kamerki powinni nosić cały czas politycy. Wtedy wiedzielibyśmy co mówią i robią naprawdę
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA