Kamień węgielny pod budowę nowego hotelu Ibis Styles Szczecin Stare Miasto wmurował 27 marca prezydent miasta Piotr Krzystek. Prace budowlane ruszyły w styczniu 2019 roku, a hotel ma zostać otwarty pod koniec 2020.
- Jesteśmy w ważnej części Szczecina, która zmienia się od lat. Nie bez kłopotów, ale krok po kroku idziemy w dobrym kierunku. Myślę, że inwestycja hotelowa w tym miejscu jest naprawdę ważna - mówił prezydent miasta Piotr Krzystek.
Hotel na podzamczu będzie czwartym obiektem w Szczecinie, który należy do Grupy Orbis. Znajdzie się w nim 161 pokoi, cztery sale konferencyjne - które będzie można połączyć w jedną, strefa fitness, parking podziemny oraz restauracja WineStone oraz WineBar.
Wykonawcą części hotelowej i apartamentów jest Mota-Engil Central Europe.
- Ta inwestycja to szansa na odtworzenie kwartału, który jest bardzo ważny dla miasta i Grupy Orbis – mówił Mirosław Cieluch, business development director w Mota-Engil. - W części mieszkaniowej, która zajmie sześć poziomów, wybudowanych zostanie 58 apartamentów o powierzchniach od 30 do 97 metrów kwadratowych.
W planach jest także wybudowanie na najniższym poziomie powierzchni usługowej.
- W budynku przewidujemy także jeden poziom na parking. Będą to 24 miejsca postojowe. Cały projekt stworzony został pod okiem miejskiego konserwatora zabytków - dodał Mirosław Cieluch.
Autorami koncepcji architektonicznej hotelu są: Ryszard Burbicki, Adam Zwoliński, Marcin Durys oraz Monika Sobczyk z Federacyjnego Biura Architektonicznego.
Motywem przewodnim tego hotelu będzie cyrk. To wynik konkursu, który wygrała pracownia projektowa DETAL z Trójmiasta.
– Każdy hotel Ibis Styles ma swój unikalny temat przewodni, który nadaje charakteru całemu obiektowi. Przejawia się on w niemal każdym elemencie wnętrz – dodał Ireneusz Węgłowski, wiceprezes zarządu Orbis SA.
Nowa inwestycja realizowana jest zgodnie z zieloną certyfikacją BREEAM – wielokryterialnym systemem oceny budynków pod względem ich oddziaływania na środowisko.
Wraz z aktem erekcyjnym wmurowane zostały papierowe wydania „Kuriera Szczecińskiego” i „Głosu Szczecińskiego” z 27 marca 2019 r.
Wcześniej na podzamczu znajdował się hotel „Arkona” z 1970 roku. Posiadał 62 pokoje, w tym jeden dla niepełnosprawnych. Do dyspozycji gości była sala konferencyjna oraz restauracja. W 2007 roku hotel został zamknięty. ©℗
(KaNa)
Na zdjęciu: Wraz z aktem erekcyjnym do metalowej tuby trafiło papierowe wydanie „Kuriera Szczecińskiego”.
Fot. Ryszard PAKIESER