W poniedziałek będzie pierwsze posiedzenie Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego w nowej kadencji Sejmu i Senatu. Na jego czele najprawdopodobniej stanie poseł Magdalena Kochan z PO. Jeśli zostanie przewodniczącą, to tylko na rok.
Kto zostanie szefem Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego?
- Najlepszym pomysłem będzie sprawowanie funkcji kolejno przez reprezentanta każdego ugrupowania - mówi Leszek Dobrzyński, poseł PiS.
- Chcemy, żeby każdy klub miał swojego przewodniczącego przez rok. Jesteśmy za kadencyjnością, bo w ten sposób każdy będzie mógł się wykazać pracą - wyjaśnia poseł Michał Jach (PiS), który przygotowuje poniedziałkowe spotkanie zespołu.
Takiemu podziałowi sprzyja zarówno liczba klubów w parlamencie, które mają przedstawicieli na Pomorzu Zachodnim (PiS, PO, Nowoczesna i Kukiz'15), oraz czteroletnia kadencja Sejmu i Senatu.
Choć krajem rządzi obecnie PiS, to w naszym regionie najwięcej w parlamencie miejsc zdobyła w ostatnich wyborach PO. I to najpewniej jej przedstawiciel jako pierwszy zostanie liderem zachodniopomorskiej grupy. Partia najprawdopodobniej rekomenduje na przewodniczącą Magdalenę Kochan, parlamentarzystkę z ponad 10-letnim stażem sejmowym.
- PiS jest gotowe na końcu kadencji pokierować pracami zespołu. Najpierw mogą to robić politycy opozycji - mówi Michał Jach.
A to by znaczyło, że po roku pracy posła PO w fotelu lidera Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego obowiązki przewodniczącego przejmie jeden z polityków Nowoczesnej lub Kukiz'15.
Rola Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego jest ograniczona. Grupa nie jest organem decyzyjnym. Jej spotkania są okazją do dyskusji i podejmowania prób wypracowania wspólnego zdania w kwestii najważniejszych spraw dla naszego województwa. Zespół może później w tych sprawach lobbować w Warszawie. W poprzedniej kadencji przewodniczący grupy był Arkadiusz Litwiński, ówczesny poseł PO.
Z Pomorza Zachodniego w Sejmie zasiada 20 posłów i czworo senatorów. ©℗
(masz)
Na zdjęciu: W głębi Magdalena Kochan przed spotkaniem Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego w 2014 r.
Fot.: Robert STACHNIK