Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Konkurs „Zabytek Zadbany – 2023”. Ostatni moment na zgłoszenia

Data publikacji: 30 stycznia 2023 r. 13:14
Ostatnia aktualizacja: 01 lutego 2023 r. 13:27
Konkurs „Zabytek Zadbany – 2023”. Ostatni moment na zgłoszenia
Do tegorocznej edycji został zgłoszony m.in. gmach Czerwonego Ratusza w Szczecinie.fot. Ryszard PAKIESER  

We wtorek (31 stycznia) upływa termin zgłoszeń do konkursu „Zabytek Zadbany”. Ma on na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania obiektów. Do tegorocznej edycji został zgłoszony m.in. gmach Czerwonego Ratusza w Szczecinie.

– Konkurs ma charakter otwarty i nieodpłatny, adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych – informuje Waldemar Witek, kierownik Pracowni Terenowej w Szczecinie, Oddział Terenowy w Poznaniu Narodowego Instytutu Dziedzictwa. – Zgłoszeń obiektów wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych mogą dokonywać ich właściciele, posiadacze i zarządcy, a także wojewódzcy konserwatorzy zabytków lub konserwatorzy samorządowi oraz kierownicy delegatur Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków.
 
Zgłoszenia do konkursu „Zabytek Zadbany” można składać w następujących kategoriach: A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu; B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe); C. Adaptacja obiektów zabytkowych; D. Architektura i budownictwo drewniane; E. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne); F. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

Właśnie do tej ostatniej kategorii dotyczącej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem, został zgłoszony przez Urząd Morski gmach Czerwonego Ratusza w Szczecinie.

Przypomnijmy, że w gronie ubiegłorocznych laureatów były dwa obiekty z województwa zachodniopomorskiego: wieża widokowa w Cedyni oraz lapidarium w Dołujach.

W imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego nadzór nad konkursem sprawuje generalny konserwator zabytków, a za ich realizację odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Więcej informacji na stronie: https://nid.pl/konkursy/zabytek-zadbany/

(ek)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wojtek
2023-02-01 13:03:05
Skoro tak ten towarzysz zapisał, to świadczy tylko o nim. Nie dziwota, że później dokonał tak potwornych rzeczy w tkance naszego miasta.
@Zareba
2023-01-31 14:31:16
Ten pseudourbanista i jego równie fatalni uczniowie mieli wiele „ciekawych” pomysłów szpecących miasto. Autostrada donikąd wzdłuż Odry z wyburzeniem kamienic bulwaru, osiedle PGR na miejscu starego miasta, parszywe bloki na placu żołnierza i al. Wojska Polskiego, to tylko niektóre chore i niestety zrealizowane projekty. Nic dziwnego, że piękna architektura ratusza nie przypadła mu do gustu.
Zareba
2023-01-31 13:34:11
Szczęście że Czerwony Ratusz przetrwał a nie podzielił losów Teatru Miejskiego, gdyż nie przypadł do gustu pierwszym władzom Szczecina. Zaręba miał zapisać w swoim pamiętniku "Zdążyłem jeszcze zajechać do tzw. czerwonego ratusza, górującego masywem swej neogotyckiej brzydoty nad wielkim skwerem przy Dworcu Głównym". Źródło: https://business-club.szczecin.pl/o-bcs/historia-czerwonego-ratusza/
klemens
2023-01-31 09:19:17
może ogłosić konkurs _ zabytek zrujnowany ?
@Serafin
2023-01-30 19:34:14
Bo kiedyś życie ludzkie miało dużo mniejszą cenę. Przy powstawaniu takich budynków zatrudnione były setki, jak nie tysiące robotników, którzy nie mieli praktycznie żadnych praw. Jak się zdarzył wypadek na budowie, to po prostu była statystyka. Teraz zwykły robol, chciałby zarabiać krocie, mieć wszystko zagwarantowane ale pracą sie przypadkiem nie ubrudzić. Dlatego dzisiaj budowa tego typu obiektu, trwała by 10x dłużej i kosztowała 100x więcej
Serafin
2023-01-30 14:55:31
Kiedyś to potrafiono pięknie budować! Szacun dla konstruktorów, architektów i wykonawców. Obecnie marność nad marnościami
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA