Przez wiele miesięcy rezerwat im. prof Tadeusza Dominika w Puszczy Bukowej był oznakowany tablicami zawierającymi błędy. W końcu je poprawiono.
Tablice upamiętniające wybitnego szczecińskiego naukowca pojawiły się w Puszczy Bukowej już dwa lata temu. Na jego cześć nazwano rezerwat Bukowe Zdroje. Jednak oznakowanie przygotowano z błędem. Nazwisko profesora zapisano jako Dominiak. Po wielu miesiącach Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska poprawiła pomyłkę, o której „Kurier" już wspominał. Na kilku tablicach w rezerwacie pojawiła się właściwa forma nazwiska badacza i dydaktyka.
* * *
Tadeusz Dominik (ur. 7 listopada 1909 we Włocławku, zm. 7 listopada 1980 w Szczecinie) studiował biologię na Uniwersytecie Poznańskim (1928-1932), a później leśnictwo na tej samej uczelni (1937-1939). W 1936 obronił doktorat, w 1961 otrzymał tytuł profesora. W czasie II wojny światowej był leśniczym. Po wojnie pracował w Katedrze Botaniki Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1947-1949. W 1949 został kierownikiem Katedry Fitopatologii i Mikologii Uniwersytetu Wrocławskiego, a po reorganizacji uczelni w Wyższej Szkole Rolniczej. W 1954 pracował w Instytucie Leśnictwa w Kuźni Nieborowskiej. Od 1957 pracownia tego Instytutu została przeniesiona do Szczecina i zamieniona w Katedrę Ochrony Roślin Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie. Profesor Tadeusz Dominik przeszedł na emeryturę w 1980. Był autorem około 200 prac naukowych, dotyczących głównie mikoryzy, grzybów glebowych i fitopatologii. ©℗
(szymw)
Na zdjęciu: Tablica honorująca prof. Tadeusza Dominika nie zawiera już błędu.
Fot. Szymon WASILEWSKI