Ze Szczecinka pochodzi najmłodszy produkt tradycyjny Zachodniopomorskiego. W piątek (12 lutego) producentom krówki szczecineckiej gratulował wicemarszałek województwa. Od niedawna na ministerialnej liście są także miody dębickie z pasieki w gminie Maszewo.
– W miodach jesteśmy potęgą – podkreślał wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa gratulując właścicielom Lipowej Pasieki z Dębic wpisu na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Miody dębickie to 36. przysmak kojarzony z Zachodniopomorskiem. Pod tą nazwą wytwarzanych jest kilka odmian miodu, m.in. wielokwiatowy, lipowy, rzepakowy, gryczany, leśny. W latach 50.-60. ubiegłego wieku niemal w każdym gospodarstwie w Dębicach były ule.
– Wybierając taką a nie inną nazwę dla naszych miodów, mieliśmy w pamięci sąsiadów-pszczelarzy – mówi Bogumił Szymański, który produkcją miodu zajmuje się wspólnie z żoną Danutą.
– Nie można sobie wyobrazić lepszej, słodszej i milszej promocji gminy – podkreśla burmistrz Maszewa Jadwiga Ferensztajn dodając, że to pierwszy produkt tradycyjny z gminy Maszewo.
19 stycznia zarejestrowana została także krówka szczecinecka. To pierwszy cukierek z naszego regionu na liście tradycyjnych specjałów. Krówkę produkowana jest od ponad 45 lat przez Cukierniczą Spółdzielnię Inwalidów Słowianka w Szczecinku.
– Uważamy, że połączenie tradycji i nowoczesności jest możliwe. Receptura naszej krówki oparta jest na naturalnych składnikach. To produkt z pełnego mleka, z dodatkiem prawdziwego masła, na syropie ziemniaczanym, a nie glukozowym – wymienia zalety krówki szczecineckiej Sławomir Pawłowski, prezes Słowianki.
Spółdzielnia ze Szczecinka sprzedaje swoje cukiernicze wyroby także za granicą. Krówkę ze Szczecinka znają m.in. w Chinach i Wietnamie. Przedsiębiorstwo zatrudnia 185 osób. ©℗
(żan)
Fot. Ryszard Pakieser