W czwartek, 11 sierpnia br., rozstrzygnięty zostanie konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej rewitalizacji obszaru obejmującego kwartał nr 36 śródmiejskiej zabudowy, ograniczony aleją Wojska Polskiego, ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, ul. Królowej Jadwigi, ul. Małkowskiego i Księcia Bogusława w Szczecinie.
Konkurs został ogłoszony w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 20 kwietnia 2016 tego roku. Termin złożenia projektów upłynął 8 sierpnia.W wyznaczonym terminie złożone zostały 3 kompletne prace konkursowe.
Wśród wymagań, jakie musiały spełnić opracowania, znalazły się m.in. te dotyczące zapewnienia swobodnego poruszania się osobom niepełnosprawnych, rozwiązania miejsc parkingowych – parkingu podziemnego na min. 150 miejsc, zabezpieczenia miejsc integrujących - miejsc spotkań mieszkańców, zapewnienia żłobka lub innego miejsca dla minimum 20 dzieci, miejsc na odpady komunalne, lokalizacji podziemnych zbiorników na deszczówkę i budowę rnowego budynku na minimum 30 lokali.
Przy weryfikacji prac uwzględniono m.in. zgodność z wytycznymi określonymi przez Biuro Planowania Przestrzennego Miasta w Szczecinie oraz wytycznymi architekta miasta, zaleceniami konserwatorskimi do planowanej rewitalizacji.
Dla uczestników konkursu przewidziano nagrody i wyróżnienia, w tym nagrody pieniężne.
Kontynuowane przez Szczecińskie TBS działania, które na terenie kwartału 36 będą się odbywać w ramach programu Rewitalizacja „Bliżej przestrzeni 2016–2022”, mają służyć korzystającym z tej przestrzeni, czyli mieszkańcom oraz innym osobom, których codzienne życie jest związane z tym miejscem. Zmiany te nie mogą odbywać się bez ich udziału. Dlatego Szczecińskie TBS zaprosiło mieszkańców i użytkowników nieruchomości w kwartaledo aktywnego udziału w planowanej inwestycji już na etapie przygotowań, choć aktywna współpraca jest przewidziana również w dalszych etapach jej realizacji. Szczególnie istotne było zebranie uwag i opinii, które użytkownicy i mieszkańcy kwartału mogli przekazać w rozprowadzonych wśród nich ankietach.
Badanie ankietowe przeprowadzone zostało w dniach 18–29 kwietnia tego roku. Takich ankiet dostarczono 467 ze szczegółowymi pytaniami o dotychczasowy sposób korzystania z przestrzeni wspólnych, a także o największe bolączki i propozycje zmian. Wypełnione ankiety przekazali w większości mieszkańcy kwartału (95 proc. wypełnionych ankiet) w wieku średnim i starsze (81 proc. ankiet). Z analizy udzielonych przez ankietowanych odpowiedzi wynika, że mieszkańcy cenią sobie kwartał jako miejsce do życia. Szczególnie ważnym aspektem jest jego usytuowanie w centrum, a także, choć w zdecydowanie mniejszym zakresie, więzi międzysąsiedzkie.
Mimo że ponad połowa ankietowanych deklarowała częste użytkowanie wnętrza kwartału, niespełna 10 proc. osób wskazała na sposób korzystania, który budować może relacje międzyludzkie (spotkanie z sąsiadami, spędzanie czasu na terenie zielonym, aktywność z dziećmi) jednocześnie podkreślali, że obok zaniedbanych budynków i otoczenia, brak miejsc do wypoczynku, wspólnych spotkań i placu zabaw stanowi największą wadę mieszkania w obrębie kwartału (łącznie 40 proc. ankietowanych).
Oczekiwane przez ankietowanych mieszkańców zmiany, które miałaby przynieść rewitalizacja to przede wszystkim stworzenie wyodrębnionych miejsc wypoczynku w otoczeniu zieleni, placu zabaw i miejsc do aktywnego spędzania czasu (miejsca do ćwiczeń, organizacji imprez takich jak pchli targ, podwórkowych festynów, klubu osiedlowego) – liczy na to aż 77% ankietowanych. Sygnalizowali również potrzebę poprawy jakości miejsc składowania odpadów i stworzenie zadaszonych, dyskretnych wiat śmietnikowych, które nie kolidowałyby z możliwością spędzania wolnego czasu we wnętrzu kwartału. ©℗
(MIR)
Fot. Mirosław WINCONEK