Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

"Lalka" po raz kolejny na maturze [GALERIA]

Data publikacji: 04 maja 2018 r. 16:19
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:09
"Lalka" po raz kolejny na maturze
 

W piątek 4 maja  rozpoczął się egzamin dojrzałości - matura. Tradycyjnie, na pierwszy ogień poszedł egzamin pisemny z języka polskiego.

Maturzyści na tegorocznym egzaminie z języka polskiego zmierzyli się z motywem tęsknoty. Temat rozprawki brzmiał: "Tęsknota - siła niszcząca czy budująca ludzkie życie" na podstawie fragmentu >Lalki< Bolesława Prusa i wybranego tekstu kultury".

 - W związku ze stuleciem odzyskania niepodległości spodziewałem się tematów patriotycznych. Byłem zaskoczony tematem wypracowania i się zawiodłem. Mało kto się spodziewał, że znowu będzie to "Lalka" - mówił maturzysta z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Szczecinie.

Ci, którzy nie zdecydowali się na napisanie rozprawki, mogli przeprowadzić analizę tekstu poetyckiego. W tym roku był to wiersz Ernesta Brylla „Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają”.

- Wydaje mi się, że mało kto podjął się interpretacji tego wiersza, ponieważ jest on strasznie zawiły i ciężki do zrozumienia. Wszyscy moi znajomi wybierali "Lalkę" - dodał uczeń.

Uczniowie musieli również powiązać epilog z "Pana Tadeusza" z fragmentem wiersza „Chleb” Tadeusza Różewicza. W arkuszu egzaminacyjnym pojawił się również tekst „Profesja stulecia” Wojciecha Bonowicza.

- Dzisiejszy egzamin był dość specyficzny, ale bardzo przyjemny. Temat czytania ze zrozumieniem był przyjazny i współczesny. Dotyczył różnic w komunikacji pomiędzy pokoleniem starszym a młodszym. Dzięki temu mogliśmy umieścić dużo swoich spostrzeżeń - podsumowała maturzystka z II LO w Szczecinie.

Maturzyści musieli również m.in. podać funkcje zdania z tekstu i określić, czy były impresywne lub ekspresywne oraz wypisać dwa przykłady etykiety językowej.

- Część gramatyczna naprawdę nie była trudna. Potrzebna była podstawowa wiedza z języka polskiego. Oczywiście osoby, które nie chodziły na zajęcia i się nie uczyły na pewno mogły mieć problem z tymi zadaniami - oceniła jedna z tegorocznych maturzystek.

Egzamin maturalny w Szczecinie zdaje 1847 osób w liceach ogólnokształcących i 999 w technikach. Tradycyjnie w pierwszych trzech dniach matury odbywają się egzaminy z przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i angielskiego.

W poniedziałek maturzystów czeka egzaminem z matematyki. Królowa nauk wzbudza niemały strach wśród maturzystów.

- Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia, czego spodziewać się na egzaminie z matematyki. Co roku arkusze z zadaniami są całkowicie różne i ciężko wytypować pewniaki. Wydaje mi się, że mogą być funkcje  - mówi maturzystka z Zespołu Szkół nr 8 w Szczecinie.

Tegoroczne matury potrwają do 25 maja. Każdego dnia będą przeprowadzane dwie sesje egzaminów maturalnych: pierwsza o godz. 9, druga o 14.

(KaNa)

Na zdjęciu: Maturzyści z XIII LO przed egzaminem z języka polskiego.

Fot. Dariusz Gorajski

WIĘCEJ ZDJĘĆ W NASZEJ GALERII

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA