Każdy pacjent ma prawo zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Bez limitu, gdy zmiana jest z powodu przeprowadzki. Jeśli jednak chcemy takiej zmiany dokonać z innych powodów, to możemy to zrobić za darmo, dwa razy w roku. W przypadku kolejnej zmiany w danym roku trzeba się już liczyć z wydatkiem.
Aby korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej, należy w wybranej przez siebie przychodni dokonać wyboru lekarza i pielęgniarki. Osoby płci żeńskiej oraz noworodki i niemowlęta obojga płci – do ukończenia 2 miesiąca życia, objęci są także opieką położnej.
– Lekarza/pielęgniarkę/położną POZ można zmienić nie częściej niż dwa razy w roku – zwraca uwagę Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ w Szczecinie. – Wyboru lub zmiany dokonuje się bezpośrednio w przychodni. W przypadku kolejnej zmiany w danym roku, należy wnieść opłatę w wysokości 80 złotych.
Opłatę należy uiścić na konto Oddziału Wojewódzkiego NFZ (numer konta podany jest w zakładce Nasz Oddział/ Kontakt).
– Nie liczy się zmiana, jeśli pacjent dokonał jej z powodu przeprowadzki lub zaprzestania udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez wybranego lekarza/ pielęgniarkę/ położną POZ, a także z powodu innych przyczyn niezależnych od woli pacjenta – dodaje rzeczniczka.
(sag)