Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Leki dla seniora

Data publikacji: 31 sierpnia 2016 r. 18:28
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:13
Leki dla seniora
 

Lekarze rodzinni mogą od 1 września wypisywać bezpłatne leki seniorom, to znaczy osobom które ukończyły 75 rok życia. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich leków. W specjalnym wykazie jest wyszczególnionych dokładnie 1129 pozycji.

Lista bezpłatnych leków, które lekarze mogą przepisać seniorom, jest zamieszczona w specjalnie przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia obwieszczeniu. W wykazie znalazło się 1129 pozycji leków. Są specjalnie dobrane. Obejmują szeroki zakres chorób najpowszechniej występujących w wieku starczym. Są więc leki na nadciśnienie, przeciwmiażdżycowe, osteoporozę, jaskrę, zakrzepicę, choroby otępieńcze, depresję...

Resort zdrowia wyraźnie podkreśla, że recepty na bezpłatne leki dla pacjentów, którzy ukończyli 75 lat, mogą wystawiać tylko uprawnieni lekarze POZ i uprawnione pielęgniarki POZ. Natomiast lekarze z prawem wykonywania zawodu, którzy zaprzestali jego wykonywania mogą wystawić recepty jedynie sobie, małżonkom, wstępnym, zstępnym w linii prostej oraz rodzeństwu.

Natomiast lekarze specjaliści nie mają prawa do wystawiania recept dla seniorów. Dopiero lekarz rodzinny będzie mógł wystawić choremu receptę oznaczoną literą „S" - prawidłowo wypełniona recepta na całkowicie refundowany lek musi mieć w polu zatytułowanym „kod uprawnień dodatkowych" symbol „S", czyli senior.

- Farmaceuta w aptece nie uzupełni recepty o literkę „S" - podkreśla Hanna Borowiak, prezes Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. - Nie ma takich uprawnień.©℗

(lew)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Do otrzymania bezpłatnych lekarstw uprawnione są osoby, które ukończyły 75 rok życia.

Więcej w Kurierze Szczecińskim i w e-wydaniu z 1.09. 2016 r.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA