Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Leśnicy apelują: Nie wypalajcie traw

Data publikacji: 04 kwietnia 2021 r. 20:06
Ostatnia aktualizacja: 06 kwietnia 2021 r. 08:57
Leśnicy apelują: Nie wypalajcie traw
Fot. RDPL Szczecin  

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie panuje obecnie małe i średnie zagrożenie pożarowe. Od początku roku wybuchło 20 pożarów, na powierzchni 0,69 ha. Dodatkowo leśnicy interweniowali przy dwóch pożarach traw i nieużytków bezpośrednio zagrażających lasom.

Pod względem zagrożenia pożarowego wczesna wiosna jest to jeden z najniebezpieczniejszych okresów w roku. Zazwyczaj właśnie wtedy odnotowuje się największą liczbę pożarów. Jest to okres, gdy nie ma jeszcze roślinności zielonej, a suche trawy są często wypalane.

- Każdego roku wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się okres niekontrolowanego wypalania traw - mówi Maciej Lipka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. - Na łąkach, nieużytkach, w przydrożnych rowach i na miedzach pojawiają się niszczące płomienie. Wypalanie traw przynosi niepowetowane straty w środowisku przyrodniczym. Wysoka temperatura powstająca podczas wypalania powoduje nadmierne nagrzewanie się górnych warstw gleby. Giną liczne drobnoustroje glebowe uczestniczące w procesie rozkładu i mineralizacji materii organicznej. Wiele zwierząt, nie mając możliwości ucieczki pali się żywcem. Giną owady i ich formy przetrwalnikowe, ptaki, ich gniazda i lęgi, żaby, ślimaki oraz inne zwierzęta. W trakcie wypalania traw płomienie niszczą miejsca bytowania wielu zwierząt, m.in. kuropatw, bażantów, saren - przestrzega leśnik.

Pożar łąki - skutki wypalania traw

Wypalanie traw jest prawnie zabronione na podstawie art. 131 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody. Zabrania on wypalania roślinności na obszarach łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk lub szuwarów. Naruszenie tego przepisu stanowi wykroczenie przewidziane w art. 82 kodeksu wykroczeń i jest zagrożone karą grzywny, aresztu a nawet wieloletniego więzienia. W przypadku przerzutu ognia na tereny leśne i spowodowanie pożaru lasu oraz przylegających zabudowań sankcje mogą być bardziej dotkliwe.

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie apelują, aby w przypadku zauważenia pożaru dzwonić pod numer 998 lub 112.

Aktualne zagrożenie pożarowe lasu można sprawdzić na stronie internetowej.

Oprac. (k)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

pro bono
2021-04-06 08:55:39
Nie wypalać traw, nie ścinać drzew w swoim ogrodzie, nie polewać wodą w śmigus dyngus, nie strzelać w noc sylwestrową, nie.... czego jeszcze nam nie wolno?
@antykleszcz
2021-04-04 21:23:07
pełna zgoda - kleszcze to plaga - nie mają naturalnych wrogów - jedyne co można zrobić to niszczyć je wypalając trawę... kleszcze to większe zagrożenie niż covid co gorsza zagrożenie bagatelizowane
antykleszcz
2021-04-04 20:56:47
A ja wnoszę wypalajcie pod kontrolą, znikną KLESZCZE !!!Przez ostatni tydzień mimo obroży wiodącej marki wyjąłem z psa 6 kleszczy !!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA