Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Lista zamknięta - czas na wybory. W końcu są kandydaci na radnych Żelechowa

Data publikacji: 11 września 2021 r. 23:24
Ostatnia aktualizacja: 15 września 2021 r. 10:45
Lista zamknięta - czas na wybory. W końcu są kandydaci na radnych Żelechowa
Wybory do Rady Osiedla Żelechowa odbędą się 26 września br. Fot. Grzegorz Siwa  

Długo trwał impas wyborczy na Żelechowie. Praktycznie od sierpnia 2019 r. mieszkańcy nie mieli swej reprezentacji w miejscowej Radzie Osiedla. Ta bowiem uległa rozwiązaniu.

W tym roku magistrat już dwukrotnie ogłaszał nabór chętnych do pracy w RO - najniższym szczeblu samorządowym zwanym jednostką pomocniczą miasta. Chętnych do ubiegania się o miejsce w 15-osobowym składzie Rady jednak wciąż brakowało. Teraz jednak impas obiecująco został przełamany.

- Zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń na kandydatów do Rady Osiedla Żelechowa. Mieszkańcy będą mogli wybierać spośród 26 osób. Wybory odbędą się 26 września - przekazała Sylwia Cyza-Słomska z Centrum Informacji Miasta.

Przypomnijmy, co doprowadziło do tak szczególnego impasu samorządowego na Żelechowie. Miejscowa Rada Osiedla została wybrana - równolegle z innymi jednostkami pomocniczymi miasta - w pełnym 15-osobowym składzie w kwietniu 2019 r. Jednak część mieszkańców oprotestowała ten wynik, podnosząc argument o naruszeniu ciszy wyborczej (samochód z nazwiskami „słusznych” kandydatów został ustawiony przed wejściem do miejscowego kościoła w dzień wyborów – przyp. aut.) przez jedno z ugrupowań, które do rady wprowadziło aż 8 kandydatów. Zarówno Miejska Komisja Wyborcza, jak i Rada Miasta tego protestu nie uwzględniły.

Osiedlowi radni otrzymali więc potwierdzenie powołania i złożyli wymagane ślubowanie. Spotkali się jeszcze na trzech posiedzeniach (w czerwcu i na początku lipca 2019 r.) dla wyboru władz statutowych RO. Jednak z uwagi na wewnętrzne waśnie nie doszło do ukonstytuowania się zarządu w pełnym składzie. Co więcej, tylko pierwszy wybór przewodniczącej - Aliny Sukiennickiej - odbył się z wymaganą większością kwalifikowaną. Natomiast głosowania dokonane później (3 lipca 2019 r.) okazały się obciążone poważną wadą prawną. W międzyczasie jeszcze troje nowo wybranych radnych złożyło swe mandaty. W efekcie, miejscowi radni nie dokonali wyboru zarządu w terminie określonym w Statucie Osiedla Miejskiego Żelechowa, czyli 3 miesiące od dnia wyborów. Dlatego tutejsza Rada Osiedla uległa rozwiązaniu. O czym zdecydowało najpierw Biuro Rady Miasta, a co następnie potwierdzili uchwałą miejscy radni.

Od tego czasu RO Żelechowa formalnie nie istnieje: nie odbywają się spotkania i konsultacje z mieszkańcami, została zawieszona finansowa pomoc dla lokalnych inicjatyw, dotychczas wspieranych przez ten osiedlowy samorząd, a także odłożono inwestycyjne plany. Teraz jest szansa, by samorząd mieszkańców na Żelechowie znów zaczął funkcjonować. W wyborach znów jest do obsadzenia 15 miejsc w Radzie Osiedla. ©℗

A. NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Żelechowianin
2021-09-15 10:43:42
Po tej farsie z odrzuceniem protestu, ze względu na to, że ciszę złamali kandydaci popierani, przez radnych rządzącej miastem koalicji, tych samych, którzy gdzieś mają chociażby temat fajnego i cieszącego się ogromnym poparciem mieszkańców projektu kursu północnego, kilka osób zorganizowało do dziś wystawy plenerowe, akcje sprzątania, koncerty, festyny, spacery z przewodnikami, pchli targ, a ostatnio nawet kino pod chmurką. Ilu aktualnych kandydatów, do R. O. było przy tym zaangażowanych?
Odpowiedz
2021-09-14 10:22:30
Co do zapytania o dowód osobisty i meldunek - to na pewno weryfikowała Komisja Wyborcza przyjmując zgłoszenia kandydatów. Nie dopuściliby kogokolwiek spoza osiedla. Poza tym to nikt Ci nie udzieli informacji na temat adresu zameldowania - RODO.
Maciek
2021-09-14 08:56:25
Jakie darmozjady? Nikt za to nie dostaje kasy 🙈
Dowód Osobisty
2021-09-13 11:26:40
Jak sprawdzić czy radni są zameldowani na osiedlu, czy mają dowody osobiste wydane przez Prezydenta Miasta Szczecina?
@O jej!
2021-09-12 12:21:41
"Ot kolejne darmozjady." ? Czyżby prawo się zmieniło ? Z tego co wiem jest to funkcja, gdzie nie otrzymuje się wynagrodzenia. Za wyjątkiem przewodniczącego rady osiedla, który jak sołtysi otrzymują dietę, ale tylko wtedy kiedy Rada Miasta tak uchwali.
O jej!
2021-09-12 03:49:30
Jak do tej pory mieszkańcy Żelechowa dali radę żyć?To zupełnie niepojęte! Jak daliście radę przeżyć bez finansowej pomocy dla lokalnych inicjatyw??! No jak?! Na szczęście już będziecie mieli swoich przedstawicieli, sierotki. Oni będą opiniować, a wiadomo, że bez opiniowani (tak samo jak bez stawiania stempelków na urzędniczych zgodach) nie da się żyć... Jednak fakty są takie, że przeżyli i ta rada do niczego nie jest im potrzebna. Ot kolejne darmozjady. Kolejny "sukces" reformy samorządowej wPL.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA