Akcją walki z koronawirusem zajmuje się wojewoda. Miasto Szczecin jest organem pomocniczym i odpowiada za cztery sfery życia. Takiej informacji udzielił prezydent Szczecina Piotr Krzystek na briefingu prasowym nt. działań miasta w związku z zachorowaniami. Tymi sferami są oświata, pomoc społeczna, gospodarka komunalna oraz praca magistratu.
Żadnych zmian nie będzie w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Przeprowadzana będzie tylko dezynfekcja wagonów tramwajowych i autobusów. Oczywiście – jak dotychczas – będą one myte. Od 12 marca nie będzie można natomiast kupić biletu u motorniczego czy kierowcy. Prezydent Krzystek zaleca korzystanie z aplikacji w smartfonach, aby nie dotykać biletomatów.
Tam gdzie się da Urząd Miasta ograniczy do minimum działalność. Wydano już 7 zgód na zdalną pracę urzędników. Będzie ich więcej.
Od 12 marca szkoły nie będą prowadzić zajęć. Natomiast przez dwa dni – do weekendu – rodzice będą mogli przyprowadzać dzieci na zajęcia opiekuńcze. Podczas konferencji zalecono, aby w szkołach nie odbywały się żadne imprezy – placówki te nie będą wynajmowały np. sal gimnastycznych na zajęcia sportowo-rekreacyjne. Zamknięte też zostały baseny, włącznie z SDS-em, a także orliki.
W MOPR-ach wprowadzono ostre procedury, jako że korzystający z pomocy społecznej należą do grupy najbardziej zagrożonej koronawirusem. Działalność zawiesił Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Odwołano także wszystkie imprezy kulturalne.
Działający od dwóch tygodni Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego będzie spotykał się codziennie i na bieżąco wprowadzał poprawki do działań.
Zakażonych koronawirusem (obecność wirusa u nich potwierdzono badaniami) jest w kraju 27 osób. Chorzy leczą się w szpitalach w całej Polsce: w Warszawie, Cieszynie, Raciborzu, Krakowie, Zielonej Górze, Szczecinie, Ostródzie, Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu… Poza tym 220 osób leży w szpitalach z podejrzeniem zakażenia, przeszło 4 tys. objętych jest kwarantanną domową, a ponad 9 tys. jest pod nadzorem epidemiologicznym. Jak podała Małgorzata Kapłan, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, w województwie zachodniopomorskim są 153 osoby poddane kwarantannie i 433 poddane nadzorowi epidemiologicznemu.
W Szczecinie liczba chorych na COVID-19 na razie się nie zmienia. Dwoje, u których w ubiegły piątek badanie wykazało wynik dodatni, nadal przebywa na oddziale zakaźnym w szpitalu wojewódzkim przy ul. Arkońskiej. Przypomnijmy, małżeństwo ze Stargardu przyjechało z północnych Włoch. Najpierw przebywali na kwarantannie domowej. Potem trafili na oddział. Stan zdrowia mężczyzny lekarze oceniają jako stabilny. Niestety, stan kobiety się pogorszył – przebywa na oddziale intensywnej terapii.
W środę Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię koronawirusa.
Ale jest też pozytywna informacja: u sześciorga pacjentów, którzy oczekiwali na wynik badań pobranych próbek nie wykryto koronawirusa. Są już zakwalifikowani do opuszczenia placówki. Pozostanie w niej (oprócz dwojga już zdiagnozowanych) troje nowych podejrzanych o zakażenie się. Pacjenci ci czekają na wyniki badań.
Przypomnijmy, że w szpitalu wojewódzkim jest już specjalistyczny sprzęt laboratoryjny. Dzięki temu badania próbek będzie można wykonywać na miejscu – przez to skróci się czas oczekiwania na wyniki do 4 godzin. 12 marca zostaną przeprowadzone pierwsze badania.
Tekst i fot. Leszek WÓJCIK