Zakończył się marsz "Szlakiem Narbutta", w którym wzięli udział szczecińscy miłośnicy historii. Podróż rozpoczęła się w naszym mieście a zakończyła w Grodnie, gdzie poległ Ludwik Narbutt, zasłużony, choć nieco zapomniany bohater Powstania Styczniowego.
Podróż 12 pasjonatów rozpoczęła się 30 kwietnia w Szczecinie, skąd wyruszyli autem do Suwałk. 1 maja spod pomnika Powstańców Styczniowych w Suwałkach przemaszerowali w kierunku granicy a następnie pojechali do miejsca zakwaterowania. 5 maja – w rocznicę bohaterskiej śmierci Ludwika Narbutta w Dubiczach – oddali hołd lidzkiemu naczelnikowi. Złożyli znicze i kwiaty, pod żelaznym krzyżem odczytali apel pamięci. Wystawili też wartę honorową w mundurach 76 Lidzkiego Pułku Piechoty im. Ludwika Narbutta.
– To wyjątkowa postać, zwłaszcza dla mieszkańców ówczesnych Kresów Rzeczpospolitej – mówi o Narbucie Łukasz Szełemej, lider projektu. – Co ciekawe, żołnierze wyklęci podczas swoich walk poruszali się właśnie jego ścieżkami. O tym człowieku nie ma porządnej książki, nawet broszury. Jest ulica na Mokotowie w Warszawie, jedna drużyna harcerska nazwana jego imieniem. Tymczasem warto go przypomnieć.
Dla uczestników wyprawy ważne było także wsparcie Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie. Wyprawkami szkolnymi (plecaki, worki szkolne, gry edukacyjne, puzzle itd.) wspomogli 150 dzieci z polskiej szkoły im. Ludwika Narbutta w Koleśnikach na Litwie. Przygotowali także upominki dla grona pedagogicznego a także odwiedzili z upominkami polską szkolę specjalną w Solecznikach.
Klamrą zamykającą pierwszą edycję projektu będą I Kresowe Zawody Strzeleckie im. Ludwika Narbutta organizowane na strzelnicy Klubu Miłośników Strzelectwa Dragon w Zdrójnie w województwie zachodniopomorskim. Wydarzenie, objęte Patronatem Narodowym Andrzeja Dudy, Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, zaplanowane jest na 21 sierpnia 2021 roku z okazji 189 rocznicy urodzin powstańca (urodzony 26 sierpnia 1832 w Szawrach).
Ludwik Narbutt był ziemianinem wychowanym w duchu szacunku do historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Mieszkał w powiecie lidzkim. Do powstania styczniowego przyłączył się bez namysłu. Najpierw w gronie zaledwie kilkuosobowym, potem jego partia rozrosła się do około trzystu ludzi. Skuteczność oddziału była tak duża, że szybko zdobyła sławę na całej Litwie. Narbutt walczył z zaborcą wszelkimi możliwymi metodami. Przytrzymywał urzędników, po drogach odbijał rekrutów, zatrzymywał poczty, wieszał zdrajców sprawy narodowej, zbierał broń u leśników. Do powiatu lidzkiego Rosjanie musieli ściągnąć dodatkowe bataliony, aby poradzić sobie z „buntowszczykami”. Pułkownik poległ 5 maja 1863 r. w walce z wojskami rosyjskimi pod Dubiczami.©℗
Alan Sasinowski