Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Miasteczko prefabrykacji w Stoczni Szczecińskiej [FILM]

Data publikacji: 13 lipca 2017 r. 15:17
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:44
Miasteczko prefabrykacji w Stoczni Szczecińskiej
 

Żelbetowe elementy mostu wysokowodnego w Danii będą produkowane na terenie Stoczni Szczecińskiej (Szczecińskiego Parku Przemysłowego). Wykonawca – Mostostal Warszawa – który zawarł umowę z SPP, zapowiada, że zatrudnienie przy tym przedsięwzięciu znajdzie ok. 80 osób.

Most o długości 1360 m i szerokości ok. 20 m zostanie zbudowany nad fiordem Roskilde. Przeprawa będzie częścią powstającej właśnie południowej obwodnicy duńskiego miasta Frederikssund. Po moście ma przebiegać dwupasmowa droga ekspresowa. Prefabrykowane elementy – łącznie 492 segmenty, każdy o wadze rzędu 115 ton – zostaną wykorzystane do budowy konstrukcji nośnej obiektu.

– Jest to wejście w nowy obszar, nowe otwarcie i szansa na wyszkolenie i miejsca pracy m.in. dla absolwentów Technikum Budowlanego w Szczecinie – mówił w czwartek (13 lipca) na konferencji prasowej Andrzej Strzeboński, prezes SPP.

Dyrektor handlowy z Mostostalu Warszawa Zbigniew Przybyłowicz zapowiedział, że do realizacji kontraktu będzie trzeba zatrudnić ok. 80 osób, w tym 50-60 pracowników fizycznych: cieśli, zbrojarzy, betoniarzy.

Na stoczniowym placu przy nabrzeżu Drzetowskim zostanie utworzone „miasteczko prefabrykacji”, czyli kompletne stanowisko do produkcji prefabrykowanych elementów mostu. Mają powstawać przy wykorzystaniu stalowych szalunków hydraulicznych. Gotowe segmenty będą transportowane m.in. za pomocą specjalistycznego pojazdu, tzw. carriera, na place przy pochylni Wulkan. Następnie przy pomocy suwnicy bramowej o udźwigu 450 t zostaną załadowane na pontony i popłyną do Danii.

Realizacja umowy pomiędzy SPP a Mostostalem Warszawa rozpoczęła się w tym miesiącu i potrwa do października 2018 r. Ruszyły już prace przygotowawcze do instalacji urządzeń potrzebnych do produkcji prefabrykowanych elementów mostu. Postawienie pierwszego szalunku ma nastąpić we wrześniu.

– W pracach przygotowawczych uczestniczą firmy działające na terenie SPP – dodał dyrektor Przybyłowicz. – Musi być wzmocniony grunt, odpowiednia płyta, zadaszenie itp. Istotna jest też kwestia transportu i przeładunku. Do wykorzystania są tutejsze zasoby sprzętowe, m.in. suwnica.

Prezes Strzeboński zapewnił, że realizacja kontraktu nie będzie przeszkadzać w budowie promu dla PŻB.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 14 lipca 2017 r.

(ek)

Filmy: materiały SPP

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

To była niemiecka dywersja
2017-07-14 09:09:52
Tuskowa "stocznia" wywiozła wszystko na złom. Widać, że teraz to jest odtwarzane.
WoWo
2017-07-13 21:58:19
Jak się nie buduje statków to się odlewa żelbetonowe słupy. Czyli robią ze stoczni betoniarnię!!! W stoczni ma też być ośrodek szkolenia dla pracowników offshore. Wniosek jest prosty: wszystko tylko nie statki to po co ta stocznia? To nie stocznia tylko uzbrojony teren ktoś buduje mosty, ktoś inny coś innego i jest ok. Tylko nie nazywajcie tego stocznią. Normalna developerka wynajmują hale i powierzchnie róznym firmom. Jedną z nich jest Stocznia Gryfia....
Mieszkaniec
2017-07-13 21:44:12
Duńczycy inwestują i czerpią z tego wielkie korzyści.A my tylko dyskutujemy i się modlimy.Stawiane są pomniki z których nic nie wynika tylko wyrzucone pieniądze Należy wzorem Duńczyków podjąć odważne decyzje i faktycznie zacząć rozwijać nasz region.S-3 jest w dalszym ciągu na papierze.Ludzie tkwią w korkach chcąc jechać nad morze.Most nad zalewem w kierunku Święte załatwił by częściowo temat Ale brak odważnych aby podjąć decyzję.Niestety miasto też potrzebuje jeszcze kilka przepraw ale są wyrzucane pieniądze na kolejne pseudo deptaki czyt.Jagielońska Pl.Zamenhofa Z takimi gospodarzami nigdy nie osiągniemy standardów zbliżonych do Skandynawskich.
do Olka
2017-07-13 21:19:02
Stocznia Szczecińska się wcale nie odradza. PiS jak zwykle wszystkich oszukał
SromotnikBezwstydny
2017-07-13 18:17:42
Trzeci most dla Szczecina jest potrzebny na przedwczoraj!Jeden z XVIII a drugi z ubiegłego wieku już potrzebują ulżenia a my mamy dość stania w korkach!
Olek
2017-07-13 17:51:07
Tusk nie będzie zadowolony z odradzania się stoczni.
Jozek
2017-07-13 17:46:59
Good news ,widac maly/srednie firmy w tej strefie radza sobie doskonale, byle im tylko nie przeszkadzac nierentownymi panstwowymi pseudo projektami.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA