Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Milionowy gigadżul w EcoGeneratorze [FILM]

Data publikacji: 11 marca 2020 r. 19:03
Ostatnia aktualizacja: 12 marca 2020 r. 07:06
Milionowy gigadżul w EcoGeneratorze
 

We wtorek (10 marca), tuż przed godziną 9, w nastawni EcoGeneratora w Szczecinie zebrała się niemal cała zmiana, aby na własne oczy zobaczyć, jak licznik gigadżuli na ekranie monitora przeskakuje z 999 999 GJ na okrągły milion.

Dla wyjaśnienia - gigadżul to jednostka ciepła. Moc wymienników ciepła EcoGeneratora przy normalnej pracy dwóch kotłów wynosi około 28 MWh, przy czym 1 MWh równa się 3,6 GJ.

- Tak więc przez godzinę EcoGenerator wytwarza około 100 GJ. W sumie od początku, czyli od grudnia 2017 roku, zakład na Ostrowie Grabowskim wytworzył milion GJ ciepła, którego odbiorcą jest Szczecińska Energetyka Cieplna, a potem mieszkańcy miasta w postaci ogrzewania i ciepłej wody w kranach - tłumaczy Wojciech Jachim, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Szczecin.

EcoGenerator odpowiada za dostawę około 13 proc. ciepła systemowego w Szczecinie. Zamienia w energię 150 tys. ton odpadów komunalnych rocznie, zapewniając prąd i ciepło dla około 30 tys. mieszkań. W 2019 roku wytworzył 82 tys.MWh energii elektrycznej i 609 tys. GJ ciepła. Właścicielem i operatorem spalarni jest miejska spółka Zakład Unieszkodliwiania Odpadów.

(isz)

Fot. ZUO

Na zdjęciu głównym: Pracownicy EcoGeneratora z dziennej zmiany 10 marca: Mariusz Jurewicz (kierownik zmiany), Aleksander Rożek (operator bloku), Malwina Grabowska (operator IOS), Przemysław Lasek (obchodowy bloku), Wojciech Betiuk (operator bloku), Sebastian Przyjemski (obchodowy bloku), Bogumił Sałamaj (elektryk), Franciszek Machina (elektryk), Damian Tunia (suwnicowy). Brakuje Tomasza Magińskiego (operatora IOS).

 


 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Super!
2020-03-12 02:34:39
A ile ten "eco"generator zarobił do miejskiej kasy na czysto? O ile spadła cena za wywóz śmieci w Szczecinie w związku z posiadaniem tak wspaniałej instalacji? Pewnie już dopłacają mieszkańcom do wywożonych śmieci. Wszak to surowiec i to nie byle jaki, bo energetyczny!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA