Mobilne Centrum Edukacyjne odwiedzi we wtorek Szczecin. Wielka ciężarówka Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, w której stworzono mobilną przestrzeń edukacyjną, stanie na kilka godzin przy Netto Arenie przy ul. Szafera. Prowadzone tam będą warsztaty z nowoczesnych technologii oraz europejskich programów edukacyjnych.
Przez cały rok MCE kursuje po Europie, szkoląc nauczycieli oraz uczniów z zakresu nowych technologii i wykorzystywania ich w edukacji. Wspólnym mianownikiem wszystkich szkoleń prowadzonych w MCE jest doskonalenie nauczycieli, wzbogacenie ich warsztatu pracy, co ma się przełożyć na wzrost umiejętności u uczniów. To także forma inspirowania do programowania w gdyż w pierwszych próbach kodowania nowoczesne narzędzia i technologie nie są niezbędne.
Wtorkowe warsztaty realizowane będą w grupach 9-osobowych po ok. 45 minut. Pierwsze rozpoczną się o godz. 9, ostatnie o godz. 15.45. Przeszkolonych zostanie sześć grup, ponadto prowadzone będą dyskusje kuluarowe oraz wywiady.
Eksperci Mobilnego Centrum Edukacyjnego podczas warsztatów zaprezentują nowinki technologiczne wkraczające do szkół. W trucku znajdują się m.in. nowoczesne monitory interaktywne, rzeczywistość rozszerzona, wirtualna rzeczywistość, roboty i tablety. Nauczyciele dowiedzą się, jak połączyć technologię z klasycznym podręcznikiem i wzbogacić swój warsztat pracy. Prowadzone będą warsztaty z podstaw programowania, myślenia komputacyjnego i tworzenia podstawowych algorytmów, do czego służą małe roboty – Ozoboty, KUBO, czy Photon.
W ciągu miesiąca MCE odwiedza siedem miejsc i szkoli 765 osób organizując 60 godzin warsztatowych zajęć edukacyjnych. Kuratorium Oświaty w Szczecinie, które pełni m.in. funkcję Regionalnego Punktu Informacyjnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Europejskiego Korpusu Solidarności dla województwa zachodniopomorskiego, we współpracy z FRSE oraz Areną Operator Sp. z o.o., zaprasza nauczycieli do udziału w warsztatach.
Zajęcia poprowadzą m. in. eksperci unijnych programów edukacyjnych Erasmus+ oraz eTwinning, którzy zaprezentują świat wirtualnej nauki, tajniki robotyki i podstawy programowania, a także powiedzą, jak skorzystać z bogatej oferty programu Erasmus+ i poznać ciekawe projekty edukacyjne, które wspierają u uczniów rozwój kompetencji: językowych, informatycznych i społecznych. Celem MCE jest szerzenie myśli technologicznej wśród nauczycieli całej Europy.©℗
(el)
Fot. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji