- Już na początku ubiegłego roku przedstawiliśmy propozycję nadania temu obiektowi nazwy „Most imienia Augusta Ludwiga Mosta” - mówi Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy instytucji. - Dokładnie z miejsca, w którym most obecnie powstał, artysta w 1847 roku namalował jeden ze swoich najbardziej znanych obrazów – „Widok Szczecina z Łasztowni Stoczniowej". Dzieło dziś znajduje się w zbiorach Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie. Nasze muzeum jest właścicielem największej liczby płócien tego wybitnego pomorskiego malarza. W kolekcji mamy już 11 obrazów oraz rysunki.
Ludwig August Most (1807-1883) urodził się i zmarł w Szczecinie. Był jednym z najznamienitszych niemieckich przedstawicieli epoki biedermeieru. Chętnie malował pejzaże, szczególnie dużą wartość przedstawiają te prezentujące architekturę dawnego Szczecina, Stargardu i Pyrzyc. L. Most tworzył także portrety (m.in. szczecińskiego kompozytora Carla Loewego). Jego obraz „Szczeciński zamek od strony północy" posłużył jako podstawa do rekonstrukcji Zamku Książąt Pomorskich po wojnie.
- Ponad rok temu stosowne dokumenty trafiły do odpowiednich wydziałów Urzędu Miasta Szczecina - informuje D. Źródlewski. - Otrzymaliśmy odpowiedź, że wszelkie działania zostaną podjęte po zakończeniu budowy. Ten czas właśnie nadszedł. Wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie z urzędnikami, których spróbujemy przekonać do naszej inicjatywy.
Spotkanie zatytułowane „Most Mosta?” rozpocznie się we wtorek o godz. 18. Podczas niego wykład wygłosi dr Ewa Gwiazdowska („Szczecin i motywy marynistyczne w twórczości Augusta Ludwiga Mosta”), pokazana zostanie też prezentacja Daniela Źródlewskiego „Inicjatywa nadania przeprawie na wyspę Grodzką imienia Augusta Ludwiga Mosta”. ©℗
(kas)
Na zdjęciu: „Widok Szczecina z Łasztowni Stoczniowej" Ludwiga Augusta Mosta namalowany został dokładnie z miejsca, w którym dziś funkcjonuje nowa przeprawa.