W Policach nie będzie ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Ani miejsc publicznych wolnych od zakazu jego picia. Przynajmniej na razie. Gmina próbuje uszczelnić system pobierania opłat za odbiór i zagospodarowanie śmieci wytwarzanych przez mieszańców. Wprowadza więc nowe wzory deklaracji.
We wtorek w Policach obradowali radni gminni. Przyjęli m.in. uchwałę dotyczącą ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedać napojów alkoholowych. Musieli to zrobić, bo tak nakazuje zmieniona w marcu Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Uchwała przyjęta przez radnych nie wprowadza rewolucyjnych zmian.
- Dotychczas ograniczenie w wydawaniu zezwoleń było określone przyjętym limitem punktów sprzedaży napojów alkoholowych - relacjonowała Barbara Olonko, naczelniczka Wydziału Działalności Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Policach. - W naszej gminie obowiązujący dotychczas limit to 150 punktów. Nigdy nie był wyczerpany. Obecnie punktów objętych limitem jest poniżej 100. W każdym punkcie mogą być sprzedawane wszystkie rodzaje napojów alkoholowych. Zatem potencjalnie mogło być wydanych 450 zezwoleń (bo teraz obowiązują oddzielne zezwolenia na każdy z trzech rodzajów napojów alkoholowych - do 4,5% alkoholu plus piwo, powyżej 4,5% do 18% oraz powyżej 18% - red.). Jednak sama sprzedaż piwa nie była objęta limitem, a więc wydanych zezwoleń mogło być więcej.
Zgodnie z przyjętą we wtorek uchwałą, maksymalna liczba zezwoleń dla gminy wynosi 410 i obejmuje również te na sprzedaż piwa.
Dodatkowych ograniczeń dotyczących sprzedaży alkoholu w gminie nie wprowadzono. Chociaż ustawa daje taką możliwość.
- Znowelizowana ustawa daje radzie gminy możliwość ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godz. od 22 do 6 - dodawała Barbara Olonko. - Takie ograniczenie musi jednak dotyczyć terenu całej gminy, osiedla lub sołectwa. Ten projekt nie zawiera tego rodzaju propozycji.
Ale gmina też, przynajmniej na razie, nie zdecydowała się na zwolnienia z zakazu picia alkoholu w wybranych miejscach publicznych.
- Zmieniona ustawa daje też gminie możliwość wprowadzenia w określonym miejscu publicznym odstępstwa od zakazu spożywania napojów alkoholowych - przyznawała naczelniczka. - Projekt również takiej propozycji nie zawiera.
Na majowej sesji radni zdecydowali także o wprowadzeniu nowych wzorów tzw. deklaracji śmieciowych. Przede wszystkim będą oddzielne dla zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej. W tych pierwszych pojawiła się możliwość wpisania współwłaściciela domu (np. współmałżonka oraz pozostałych współwłaścicieli). W odniesieniu do zabudowy wielorodzinnej dochodzą odrębne dla każdej nieruchomości załączniki. To wszystko ma urzędnikom ułatwić kontrolę m.in. nad tym, czy mieszkańcy faktycznie segregują odpady - zgodnie z tym, co zadeklarowali.
- Takie działania, w przypadku zabudowy jednorodzinnej, pozwolą nam na skuteczniejsze egzekwowanie należności od dłużników zalegających z opłatą i od osób, które uchylają się od uiszczania opłaty - tłumaczyła Anna Zielińska, naczelniczka Wydziału Gospodarki Odpadami UM w Policach. - A w przypadku zabudowy wielolokalowej pozwolą łatwiej wyodrębnić te nieruchomości, w których mieszkańcy zadeklarowali selektywną zbiórkę odpadów, a jednocześnie naruszają zapisy regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie - przez niewłaściwe postępowanie z odpadami komunalnymi i niewłaściwą segregację.
Wprowadzone zmiany we wzorach deklaracji "śmieciowych" nie wpływają na wysokość stawki za odbiór i gospodarowanie odpadami.
Radni przyjęli też zmiany w budżecie gminy. A także zgodzili się, aby spadkobiercy dzierżawców gminnych gruntów zabudowanych garażami, mogli przejmować dzierżawę bez przetargu. Zaakceptowali również wykaz kąpielisk na terenie gminy - jest tylko jedno: to w Trzebieży.
Tekst i fot. Agnieszka Spirydowicz