Dodatkowo 50 kamer będzie można podłączyć do zmodernizowanego monitoringu miejskiego w Stargardzie. Jesienią tego roku ta inwestycja ma zostać zakończona.
W ramach modernizacji monitoringu wizyjnego miasta zainstalowany zostanie serwer, który obsłuży więcej kamer. Zwiększy się też liczba dysków do zapisu obrazu.
– Dzięki inwestycji nagrania zostaną dodatkowo zabezpieczone, a miasto zyska możliwość podłączenia do systemu 50 kolejnych kamer – poinformował Urząd Miejski w Stargardzie. – Dodatkowo wymienione będą anteny transmisji danych i uszkodzone kable. A ponadto zmodernizowany ma być punkt w amfiteatrze. Po zakończeniu remontu tego obiektu pojawi się tam nowoczesny, kompletny monitoring.
Miasto dostało 100 tysięcy złotych dofinansowania na ten cel. Obecne kamery planuje wymienić na bardziej nowoczesne.
– Możliwości systemu zwiększą się kilkakrotnie, zostanie zwiększony sygnał – zapewnia Katarzyna Grzesiak z biura prezydenta Stargardu. – Nowe kamery zapewnią lepszy obraz, co na pewno wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.
W Stargardzie obsługą monitoringu zajmuje się straż miejska. W różnych rejonach miasta znajduje się 9 kamer sterowalnych. Stacjonarne są na os. Tysiąclecia (4), w Teatrze Letnim (2) i na os. Pyrzyckim (12). Stargardzianie z tego osiedla złożyli kilka lat temu stosowny wniosek w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. 12 urządzeń rejestrujących zamontowano m.in. w pobliżu szkoły podstawowej, a także w okolicy przejść dla pieszych, skrzyżowań ulic i sklepów przy ul. Armii Krajowej.
Oko kamery wiele razy wypatrzyło w różnych miejscach m.in. sprawców wykroczeń.
– Akty wandalizmu na przystankach, stanie na zakazach, palenie papierosów czy picie alkoholu w miejscach publicznych, a także nietrzeźwe osoby leżące na miejskich ławkach – wylicza Wiesław Dubij, komendant Straży Miejskiej w Stargardzie. – To tylko niektóre przykłady. Kamery podnoszą bezpieczeństwo. Bywa, że policja zwraca się do nas z prośbą o przesłanie nagrania z danego rejonu, bo szuka sprawcy.
Monitoring pozwala na identyfikację osób i pojazdów zarówno w dzień, jak i w nocy. W razie przestępstw lub wykroczeń nagrania są wykorzystane przez służby.
Wszystkie nagrania z monitoringu z całego miasta po modernizacji systemu będą się znajdować w jednym miejscu, czyli w stargardzkiej straży miejskiej. W ramach całego projektu miasto wraz ze strażnikami i policjantami planuje też działania profilaktyczne, w tym spotkania edukacyjne z mieszkańcami.
100 tys. zł, które miasto dostało na monitoring, pochodzą z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. ©℗
(w)