Jeszcze w tym miesiącu prawdopodobnie nastąpi formalna zmiana dysponenta terenu lotniska w Zegrzu Pomorskim. Rada Powiatu koszalińskiego na swym zgromadzeniu zamierza zwrócić obiekt Agencji Mienia Wojskowego.
Zmiany wynikły, bo strategiczne plany rozwoju Koszalina, związane z reaktywacją lotniska pasażerskiego w Zegrzu Pomorskim, okazały się płonne. Warto przypomnieć, że od 1965 do 1991 roku port na bazie obiektu wojskowego obsługiwał regularny ruch pasażerski i czarterowy. W szczytowym 1979 r. odnotował blisko 86 tys. pasażerów, a w latach 1986-1991 było ich średnio do 55 tysięcy. Wojsko wycofało się z Zegrza Pomorskiego w 2002 r.
Na początku 2014 r. Bruksela zakwestionowała możliwość wznowienia ruchu przewozów powietrznych pod Koszalinem. Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2014-2020 nie przewidywała wsparcia dla budowy nowych lotnisk regionalnych.
Projekt „Uruchomienie lotniska w Zegrzu Pomorskim k. Koszalina” był wpisany na listę projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Ostatecznie, po wspomnianych uwagach unijnych ekspertów, zarząd województwa podjął decyzję o wszczęciu procedury usunięcia projektu koszalińskiego z listy priorytetowej i tym samym nieudzieleniu dofinansowania w kwocie blisko 36 mln zł z funduszy unijnych. ©℗
Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 20 października 2017 r.
(m)
Na zdjęciu: Widok z kabiny szybowca na lotnisku w Zegrzu Pomorskim
Fot. Stanisław Pawłowski