Oszuści znaleźli kolejny sposób na wyłudzanie pieniędzy. Tym razem „na BLIK”. – Większość tego typu przestępstw zaczyna się od przejęcia czyjegoś konta na portalu społecznościowym – ostrzegają policjanci.
Oszuści, którzy wymyślili nową metodę, działają wyjątkowo bezczelnie. Na początek odzywają się do upatrzonych ofiar z przejętego lub fikcyjnego konta na Facebooku, który rzekomo należy do któregoś ze znajomych. Podając się za osobę nam znaną, w prywatnej wiadomości proszą o pożyczenie pieniędzy. Ale bynajmniej nie chodzi o gotówkę. Oszust przedstawia zmyśloną historyjkę, np. że jest akurat przy kasie w sklepie, zapomniał portfela, nie ma czym zapłacić i prosi o przysługę, czyli podanie mu przez nas kodu BLIK. Sęk w tym, że osoba, która się z nami kontaktuje, nie jest wcale tą, za którą się podaje. Co więcej, wcale nie stoi przy kasie w sklepie, a przed bankomatem. I dzięki temu, że udostępniliśmy mu kod BLIK, właśnie wypłaca nasze ciężko zarobione pieniądze.
Przestępcy za pomocą portali społecznościowych rozsyłają prośby do rzekomych znajomych o opłacenie jakiegoś zamówienia czy też pożyczkę.
Dwaj tacy oszuści właśnie zostali zatrzymani przez kryminalnych z Choszczna. W tym samym dniu jeden z nich dokonał siedmiu wypłat z bankomatu, obławiając się na 6800 zł.
18- i 17-latek ze Szczecina usłyszeli zarzuty związane z wyłudzeniem cudzej własności.
– Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec mężczyzn środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy – informuje mł. asp. Jakub Pialik z Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie.
Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
• Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji.
• Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
• Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
• Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
• Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby pochopnie nie wpisywać swojego loginu oraz hasła.
• Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi.
• Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.
(reg)
Film: policja