Wysyp nowych nazw szykuje się tym razem przede wszystkim na terenach świeżo uzbrojonych, oferowanych pod inwestycje w podstrefach Trzebusza (Dąbie) i Dunikowa (Wielgowo), czyli Specjalnej Strefy Przemysłowej Szczecin. Pojawią się tam takie ulice takie, jak: Irydowa, Tytanowa, Uranowa, Kadmowa, Cynkowa, Magnezowa, Wolframowa i Kobaltowa. Obok już istniejącej tam – nomen omen – ul. Zdrowej i w bezpośrednim sąsiedztwie ulic: Goleniowskiej, Tczewskiej, Wolińskiej czy Śnieżnej. Takie nazewnictwo urządzonych tam dróg publicznych zaproponował prezydent, uznając je za trafne dla gruntów przeznaczonych do zagospodarowania na cele przemysłowo-składowe.
Radni w swej większości je zaakceptowali. Choć przeciwko niektórym oponowała jako jedyna Jolanta Balicka, radna prezydenckiego klubu Bezpartyjni. Nie spodobały się jej zwłaszcza te nazwy, które – jak to ujęła – kojarzą się bezwzględnie z truciznami. Jej argument nie znalazł jednak posłuchu. Pozostali radni ponad podziałami głosowali za wszystkimi ośmioma na „tak”.
Natomiast na Krzekowie powiększy się poczet patronów zaczerpniętych z poematów i ballad Adama Mickiewicza. Są już tam ulice: tytułowego Pana Tadeusza, Telimeny, księdza Robaka, Jankiela, Horeszków, Wojskiego. Odnaleźć też można ul. Świtezianki. Teraz do nich dołączy Gerwazy. Jego imię ma nosić uliczka dojazdowa – teraz jeszcze w budowie – do nowych budynków miniosiedla Chabrowego, które powstaje na tyłach ul. Żniwnej, nieopodal skrzyżowania z ul. Żyzną. Z inicjatywą tego patrona wystąpiła realizująca w tym miejscu kolejną ze swoich inwestycji w mieście spółka deweloperska SGI.
A zważywszy na fakt, że osiedle Krzekowo stało się w ostatnich latach obszarem wzmożonej aktywności deweloperskiej i jako dawna wieś – wzorem pobliskiego Bezrzecza – coraz bardziej się urbanizuje i zabudowuje, można się spodziewać również wniosków w niedługim czasie o ustanowienie kolejnych patronów rodem z Mickiewiczowskich ksiąg. Katalog dostępnych i potencjalnie do wykorzystania ich bohaterów nadal jest jeszcze całkiem obfity.©℗
Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK
Na zdjęciu: Budowa nowego miniosiedla mieszkaniowego Chabrowe na Krzekowie. I widok na prowadzącą do niego już wkrótce - jeszcze także w budowie - nową ulicę z Gerwazym jako patronem.