Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie podpisał z Grupą Synektik umowę na dostawę systemu robotycznego da Vinci. Tym samym jest pierwszym ośrodkiem w Zachodniopomorskiem, w którym chirurdzy będą korzystać z innowacyjnej technologii.
Robot da Vinci (produkowany przez amerykańskiego lidera robotyki chirurgicznej, firmę Intuitive Surgical) w SPSK-2 wykorzystywany będzie do zabiegów chirurgii ogólnej (m.in. nowotwory jelita grubego), operacji urologicznych (np. prostatektomia radyklana) oraz ginekologicznych (np. nowotwory trzonu macicy) - głównie w leczeniu pacjentów cierpiących na choroby onkologiczne. Sprzęt został już dostarczony i przeszedł odbiór techniczny.
- Dziś rozpoczyna się w naszym szpitalu nowy etap chirurgii. Jestem dumny, bo dołączyliśmy tym samym do pierwszych ośrodków klinicznych w kraju, w którym chirurdzy będą posługiwali się sprzętem światowej klasy. To właśnie przede wszystkim oni odczują inny standard pracy, bo operowanie przy pomocy systemu robotycznego to większa precyzja i lepsza jakość obrazu pola operacyjnego – mówi Marcin Sygut, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie.
System da Vinci jest najważniejszym elementem nowo powstałego Klinicznego Centrum Operacji Robotycznych PUM w Szczecinie i SPSK-2.
- Jestem pod wrażeniem zaawansowania technologicznego tego sprzętu - mówił prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który był obecny na pierwszej, wstępnej prezentacji robota – Najważniejsze, że będzie on służył pacjentom w ratowaniu ich zdrowia i życia. Istotny będzie także jego wkład w dydaktykę i szkolenia personelu medycznego.
Umowa między szpitalem a grupą Synektik, oprócz dostawy i montażu sprzętu, obejmuje także serwis urządzenia oraz szkolenie pracowników. Te rozpoczną się na trenażerze laparoskopowym już w maju.
– Rozwój robotyki chirurgicznej jest zgodny z duchem Narodowej Strategii Onkologicznej, kładącej m.in. szczególny nacisk na skuteczność terapii i dbałość o komfort pacjentów. (...) Cieszymy się, że pacjenci Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie staną się beneficjentami rewolucji jakościowej w chirurgii – komentuje Cezary Kozanecki, prezes i założyciel Synektik.
Niezaprzeczalnymi korzyściami systemu da Vinci jest fakt, że operacje wykonywane przy pomocy robota należą do zabiegów mało inwazyjnych (dla pacjenta oznacza to krótszy czas hospitalizacji i szybszy powrót do normalnego funkcjonowania). Dla lekarza natomiast to większa precyzja operatora, doskonała wizualizacja pola operacyjnego przy wykorzystaniu techniki 3D i możliwość aż 10-krotnego powiększenia obrazu. Za przebieg operacji, decyzje dotyczące wykonywania poszczególnych manewrów nadal będzie odpowiadał operator – to on, przy konsoli chirurgicznej, będzie kierował ramionami robota.
Jak podkreślił prof. dr hab. n. med. Marcin Słojewski, lekarz kierujący Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK-2: - Ten sprzęt wprowadza nas, lekarzy, na nowy poziom cywilizacji w leczeniu nowotworów. Jesteśmy szpitalem, który po tej stronie Wisły będzie wykonywał operacje we wszystkich dziedzinach chirurgii, w których wykorzystywany jest robot da Vinci. To chirurgia ogólna, urologia i ginekologia operacyjna.
Szczeciński szpital to dziesiąta placówka medyczna w Polsce, która będzie wykorzystywać autoryzowany system robotyczny da Vinci. Obecnie operacje w asyście tego innowacyjnego urządzenia przeprowadzane są w szpitalach w Białymstoku, Krakowie, Poznaniu, Siedlcach, Warszawie, Wieliszewie oraz Wrocławiu. Od października 2018 r. w polskich szpitalach przeprowadzono ponad 1200 zabiegów w asyście robotów da Vinci. System wykorzystywany jest obecnie w operacjach z zakresu ginekologii, urologii, chirurgii ogólnej oraz laryngologii.
(ip)
Fot. SPSK-2