Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Nowy mural na magazynie BikeS gotowy [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 06 października 2023 r. 15:35
Ostatnia aktualizacja: 07 października 2023 r. 16:31
Nowy mural na magazynie BikeS gotowy
Nowy szczeciński mural przedstawia historię obiektu, w  którym znajdowała się pierwsza szczecińska zajezdnia tramwajowa, a dziś mieści się magazyn miejskich rowerów. Fot. Ryszard PAKIESER  

W połowie sierpnia ogłoszono zwycięzcę konkursu na wykonanie muralu na bramie najstarszej szczecińskiej zajezdni tramwajowej. Dziś to magazyn miejskich rowerów BikeS. Dzieło gotowe było już jakiś czas temu, w piątek dokonano jego oficjalnej prezentacji. Kilka godzin wcześniej na metalową bramę dawnej zajezdni nałożono warstwę lakieru, która - jeśli mural nie zostanie uszkodzony mechanicznie - będzie chronić go m.in. przez korozją i pozwoli się nim cieszyć przez lata.

Jury wybrało projekt Olgierda Szopińskiego z Chojnic, który wykonał czteroosobowy zespół.

- Największym wyzwaniem było przygotowanie powierzchni. Brama musiała być dokładnie oszlifowana. Pracowaliśmy przez 4 dni od godzin popołudniowych do późnowieczornych - przyznaje Olgierd Szopiński. - Skończyło się to interwencją straży miejskiej na prośbę okolicznych mieszkańców, którzy skarżyli się na hałas.

Olgierd Szopiński studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy murale, graffiti. Jest m.in. współautorem muralu o powierzchni 180 m kw na Bibliotece Gdańskiej PAN, zaprojektował i namalował mural w Czersku, projektował i tworzył mural „Chojnickie Młyny”. Ten w Szczecinie ma "zaledwie" 62 m kw powierzchni. Budynek znajduje się przy skrzyżowaniu al. Wojska Polskiego z ulicą Piotra Skargi. Powstał pod koniec wieku XIX. Jest wpisany do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego. Najpierw mieścił zajezdnię tramwajów konnych, potem elektrycznych. Po wojnie pełnił różne funkcje. Od kilku lat znajduje się w nim magazyn szczecińskich rowerów miejskich Bike_S, na terenie spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne.

Całą jego historię tego obiektu zwycięzcy zawarli w swoim dziele, o którym ze śmiechem mówią, że jest „kobiece”. Patrząc od lewej strony można ujrzeć bowiem tramwaj konny, w którym stoi kobieta trzymająca lejce do powożenia klaczą. Dalej widzimy elektryczny skład wagonów odjeżdżający z pierwszego planu, a z prawej strony umieszczono rowerzystkę, wjeżdżającą w bramę dzisiejszego magazynu BikeS.

Farbę antykorozyjną układano wałkami, a kolorystyka miała w zamierzeniu ożywić miejsce. Twórcy nie musieli używać papierowych szablonów - sam projekt „nałożyli” na bramę obiektu używając projektora, co znacznie ułatwiło i przyspieszyło wykonanie poszczególnych elementów. Zużyto 20 litrów farby, wykorzystując 18 bazowych kolorów.

Na ogłoszony przez NiOL w czerwcu konkurs wpłynęło 12 prac autorów z Warszawy, Szczecina, Konina, Łaz, Świdnika, Zielonej Góry, Wrocławia i Chojnic. Wyboru najlepszej dokonało jury w składzie: Sylwia Goździk – dyrektor spółki NiOL, Michał Dębowski – miejski konserwator zabytków i Stanisław Ruksza – dyrektor Trafostacji Sztuki, wykładowca Akademii Sztuki. ©℗

Tomasz TOKARZEWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

jadźka
2023-10-07 16:08:37
fajna robota chłopaki!
ebit
2023-10-07 15:42:22
Super to wyszło. Zdecydowanie lepsze niż prace Kredy.
@ @Ale nie znoszę...
2023-10-07 15:36:34
Ale nie znoszę.
@Nie znoszę murali.
2023-10-07 10:46:42
Kogo to obchodzi, co ty znosisz, a czego nie znosisz?
Nie znoszę murali.
2023-10-07 00:03:30
To dotowanie, eksponowanie, upublicznianie miernoty jako pokłon Samarytanina nad leżącym biedakiem. Do szpitala, nie na afisze!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA