Samorządowcy - burmistrzowie i wójtowie gmin oraz przedstawiciele zarządu i rady powiatu - uczestniczyli w XXVII Forum Samorządowym Powiatu Polickiego. To podczas tych spotkań rozmawiają o ważnych sprawach i problemach mieszkańców, które można rozwiązywać na poziomie powiatowym. Tym razem wśród najważniejszych tematów były m.in. nabory: do szkoły średniej, do dziennego domu dla seniorów, do robót publicznych organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy.
- Omawialiśmy kilka tematów - relacjonował dziennikarzom tuż po posiedzeniu Cezary Arciszewski, przewodniczący Forum Samorządowego Powiatu Polickiego. - Pierwsze z zagadnień dotyczyło efektywności finansowania robót publicznych, drugi dotyczył ośrodka "Senior+", bo cały czas dogrywamy jego funkcjonowanie, kolejne zagadnienia dotyczyły jutrzejszego (czwartkowego - red.) spotkania w ramach Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego i wypracowania wspólnych założeń, dotyczących podziału środków finansowych z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Czwarte, bardzo ważne zagadnienie, to przygotowanie powiatu do zwiększonego naboru do szkół ponadpodstawowych - w związku z kumulacją roczników.
W powiecie polickim funkcjonuje jedna ogólnodostępna szkoła średnia - to Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, dla którego organem prowadzącym jest właśnie powiat. Wprawdzie absolwenci podstawówek mogą wybierać też szkoły w Szczecinie (i wielu to robi), ale część z wyboru lub konieczności (gdy nie dostanie się do wybranej szczecińskiej szkoły) zechce aplikować właśnie do tej w Policach. I takich osób może być znacznie więcej niż przed rokiem. Zarząd powiatu zapewnia, że się do tego dobrze przygotował.
- Przygotowaliśmy się do tego zwiększonego naboru - mówi Beata Chmielewska z zarządu powiatu. - Wykonaliśmy prace remontowe, żeby poszerzyć bazę o dodatkowe sale lekcyjne. I będziemy przyjmować młodzież zainteresowaną nauką w naszej placówce, nawet jeżeli będzie się to wiązało ze zwiększeniem liczby oddziałów. Chcemy zapewnić miejsca wszystkim zainteresowanym z powiatu polickiego. Wiemy np., że w gminie Police jest w tym roku o 80 więcej absolwentów szkół podstawowych niż w roku ubiegłym, a w gminie Dobra to między 80 a 100 więcej.
Omawiano też funkcjonowanie Dziennego Domu Senior+ w Policach. Ten dysponuje wolnymi miejscami i samorządowcy rozmyślają nad sposobami zwiększenia naboru do niego.
- Wprowadzamy takie rozwiązania, które zapewniają istnienie ośrodka na trzy kolejne lata - tłumaczy Beata Chmielewska. - Bo taki jest wymóg otrzymania dotacji (placówka ta otrzymała kolejną dotację od wojewody - red.). W związku z tym szukamy nowych możliwości, żeby zwiększyć liczbę osób, które korzystają z tej placówki. Bo uruchomione też zostało Regionalne Centrum Wsparcia Osób Niesamodzielnych, w którym znalazło opiekę 30 osób. Siłą rzeczy liczba osób w Dziennym Domu Senior+ nieco spadła. Rozmawialiśmy więc o tym, jak zwiększyć tę liczbę podopiecznych, i w jaki sposób finansować to przedsięwzięcie przez kolejne trzy lata.
Wśród sposobów na zapełnienie ośrodka osobami potrzebującymi jego wsparcia wymieniono m.in.: efektywne docieranie do osób, które mają kłopot z dowozem, a szukają takiej możliwości opieki, przyspieszenie procedur, które pozwalają na wydanie skierowania.©℗
(sag)