Prawie trzy tysiące uczniów Szczecina rozpoczyna dziś najważniejszy egzamin w życiu, czyli maturę. Jak zwykle, pierwszego dnia pisać będą egzamin z języka polskiego. Egzaminy potrwają do 25 maja.
Każdego dnia w liceach i technikach odbywać się będą dwa egzaminy pisemne: pierwszy o godz. 9, drugi o 14. Egzaminy ustne przeprowadzane są według harmonogramów szkolnych. Maturę w szkołach publicznych Szczecina zdaje 1858 osób w liceach ogólnokształcących i 975 w technikach. Wraz z uczniami szkół niepublicznych do matury w naszym mieście przystępuje w sumie ok. 3 tys. osób. W całym kraju tegorocznych maturzystów jest 269,4 tys.
Wszyscy oni, poza obowiązkowym egzaminem z języka polskiego, muszą przystąpić do egzaminów pisemnych z matematyki, języka obcego i wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym oraz do egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Mniejszości zdają dodatkowo egzamin ze swojego języka narodowego.
W II Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie od ośmiu lat odbywają się dwie matury: polska i międzynarodowa (IB). W tym roku po raz pierwszy matura międzynarodowa nie rozpoczęła się podczas długiego majowego weekendu, lecz wraz z maturą polską, od 6 maja. Do matury międzynarodowej w II LO przystępuje 40 maturzystów, którzy również rozpoczynają ją egzaminem z języka polskiego. Swoje egzaminy zakończą oni nieco szybciej, bo 23 maja. W ubiegłych latach absolwenci IB II LO w Szczecinie uzyskiwali jedne z najwyższych wyników na świecie.
W przypadku polskiej matury wszyscy maturzyści muszą przystąpić przynajmniej do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. W tym roku najwięcej, bo ponad 57,5 proc. maturzystów na ten egzamin wybrało język angielski. Pod względem popularności wśród przedmiotów na poziomie rozszerzonym na drugim miejscu jest geografia, z której egzamin zdaje 26,6 proc. maturzystów, na trzecim matematyka – 22,8 proc., a na czwartym język polski – 21 proc.
– Tegoroczna matura odbywa się według dotychczasowych zasad, choć pojawiły się już zapowiedzi zmian. Obecnie maturzyści muszą przystąpić do minimum jednego egzaminu z przedmiotu na poziomie rozszerzonym, lecz jego wynik nie ma wpływu na zdanie matury. W niektórych szkołach zdarza się więc, że uczeń przychodzi na egzamin, koduje się na karcie, oddaje pusty arkusz i wychodzi. Najprawdopodobniej już niedługo wynik tego egzaminu też będzie się liczył – stwierdza Jolanta Jastrzębska, dyrektor II LO w Szczecinie.
Wyniki matury decydują o szansie dostania się na wymarzone studia, a wymagania rekrutacyjne wyższych uczelni w Polsce i za granicą dyktują, jakie przedmioty należy zdawać. Aby zwiększyć swoje szanse, ponad połowa maturzystów przystąpi do więcej niż jednego egzaminu z przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Zdawanie dwóch zadeklarowało w tym roku 31,7 proc. z nich, trzech – 19,9 proc., czterech – 3,7 proc., pięciu – 0,4 proc., sześciu – 0,1 proc..
W pierwszych trzech dniach odbędą się egzaminy z przedmiotów obowiązkowych: dziś z języka polskiego, we wtorek z matematyki, w środę z języka angielskiego. Aby zdać maturę, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. pkt. z każdego obowiązkowego przedmiotu. Wyniki swoich egzaminów maturzyści poznają 4 lipca, wtedy też otrzymają świadectwa maturalne.
Tegoroczne arkusze egzaminacyjne będą zamieszczane codziennie w dniu egzaminu na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych ok. godz. 14 z egzaminów rozpoczynających się o godz. 9 – i ok. godz. 19 z egzaminów rozpoczynających się o godz. 14.©℗
Elżbieta KUBERA
Fot. Dariusz GORAJSKI