Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Od wtorku w Szczecinie. Debiut roweru miejskiego po długiej przerwie

Data publikacji: 01 marca 2022 r. 06:48
Ostatnia aktualizacja: 03 marca 2022 r. 08:35
Od wtorku w Szczecinie. Debiut roweru miejskiego po długiej przerwie
Na szczecińskich ulicach pojawiły się rowery miejskie nowej generacji Fot. NiOL  

Wtorek 1 marca o godz. 6 - to oficjalna pora debiutu roweru miejskiego IV generacji w Szczecinie. Rozstawianie nowych pojazdów spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne rozpoczęła w poniedziałkowe popołudnie.

- Nowy BikeS to 800 jednośladów wyposażonych w GPS i autonomiczne zamki. Będzie czynny cały rok, a nie od marca do listopada jak poprzednio - przypomina Wojciech Jachim, rzecznik NiOL. - Dawne stacje dokujące zastąpiły zwykłe stojaki rowerowe z tablicami „Strefa Postoju". Ich liczba zwiększyła się z 87 do 100.

Nowy rower BikeS ma siedem biegów (wcześniejsze modele miały trzy) i prowadzi się bardzo lekko. W poprzednim systemie stacje miały zamki, do których trzeba było mocować jednoślad. Nowe rowery mają lock (autonomiczny zamek) na tylnym kole, dlatego zamiast stacji z zamkami są zwykłe stojaki. Pojazd można zostawić nie tylko w strefie postoju, ale także poza nią - w całym obszarze funkcjonowania BikeS.

- Zlokalizowanie najbliższego roweru (i jego rezerwacja) - w strefie postoju czy poza nią - jest możliwe dzięki aplikacji Roovee. Pozostawienie roweru poza strefą postoju wiąże się jednak z dodatkową opłatą w wysokości 10 zł - przypomina Wojciech Jachim. - Natomiast za wypożyczenie roweru spoza strefy postoju i odstawienie do strefy system dolicza 5 zł bonifikaty.

Strefa postoju to obszar o promieniu ok. 30 metrów wyznaczony na zasadzie geolokalizacji. W praktyce oznacza to, że rower można oprzeć o stojak w strefie, ale można go także postawić w pobliżu na nóżce.

By skorzystać z nowego BikeS, trzeba się zarejestrować. Zmieniły się regulamin i cennik. Dlatego także ci, którzy byli wcześniej zarejestrowani w wypożyczalni i chcą znów z niej po rocznej przerwie korzystać, muszą założyć nowe konto. Osoby, które nie zlikwidowały dotychczasowych kont, a chcą to zrobić, proszone są o przesłanie wniosku o usunięcie konta i zwrot środków na adres biuro@bikes-srm.pl. We wniosku należy podać identyfikator klienta (numer telefonu), imię i nazwisko, adres zamieszkania i numer konta bankowego.

Decydując się na korzystanie z nowych rowerów musimy też pamiętać o nowym cenniku. Dla tych, którzy zamierzają korzystać z rowerów systematycznie przygotowano abonamenty, jeżdżący od czasu do czasu zapłacą 6 groszy za minutę.

Aplikację mobilną Roovee można bezpłatnie pobrać z Google Play, App Store i App Gallery. Jest dostępna w czterech językach: polskim, niemieckim, angielskim i ukraińskim. Umożliwia m.in. rejestrację, wniesienie opłaty startowej (20 zł), doładowanie konta, zakup abonamentu, lokalizację stref postoju i dostępnych rowerów, rezerwację roweru, a przede wszystkim wypożyczenie roweru poprzez zeskanowanie kodu QR z elektronicznej blokady.

ToT

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

aaaaaaa
2022-03-03 08:27:56
Istotą roweru miejskiego miało być zachęcenie ludzi do zdrowszego trybu życia, wyjscia z aut i autobusów i ta zacheta byl DARMOWY rower (przez 15 minut ale wystarczajco aby przejachac te 2 czy 3 przystanki). A teraz rower miejski zalozony z budzetu obywatelskiegop chce zarabiac tak jak hulejnogi elektryczne (ktore niewiele przyczyniaja sie do zdrowia w spoleczenstwie - poza swiezym powietrzem nie zwalaczaja otyłosci, itd). GDZIE TU LOGIKA? Jakos np. w Poznaniu nadal jest (prawie) darmowy! ???
do wykluczenie cyfro
2022-03-01 20:46:46
"wykluczenie cyfrowe" samo się wykluczyło! Przecież minister do "wykluczenia cyfrowego" był za "PełO", niejaki Bartosz. Kolejny minister od wykluczonych - premier mnoży stanowiska, za które płacą podatnicy. https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/513291,kolejny-minister-od-wykluczonych-premier-mnozy-stanowiska-za-ktore-placa-podatnicy.html
@as
2022-03-01 14:55:03
Przenieś się do Chociwla, U nas bliżej
@as
2022-03-01 14:49:09
A może byś kupił własny rower i nim sobie dysponował jak chcesz? Nie przyszedł ci ten pomysł do główki? Wolisz żerować na tym co miasto wydarło wszystkim mieszkańcom w podatkach i postawiło do dyspozycji lewusów chowanych do rzeczywistości komunizmu 2.0 "nic nie będziesz miał i nadal będziesz szczęśliwy"?
Rowerzysta
2022-03-01 11:50:38
W ogóle ten nowy system to jakaś bzdura. Z jakiej paki mam płacić jeszcze dodatkowo za jazdę tym miejskim rowerem? To było zrobione z naszych podatków więc dlaczego niema darmowych 15 czy 20 minut na skorzystanie? Po to jest chyba to zrobione żeby przemieszczać się po mieście sprawniej niz nasz km i pozostawić auto pod domem załatwiając sprawy w mieście. Bzdura totalna poprostu miasto kasę chce ściągnąć dalej z nas nic więcej. Wolę swój rower wyciągnąć a wasze zielone sobie włóżcie w tył.
wykluczenie cyfrowe
2022-03-01 09:14:15
@Kurier24 . Czy możecie się dowiedzieć w NIOL i u Prezydenta Piotra Krzystka dlaczego osoby płacące podatki i nie mające smartfona zostały wykluczone ? Wykluczenie cyfrowe jest również formą wykluczenia i jako takie nie jest zgodne z prawem. Każda osoba płacąca podatki powinna mieć bez ponoszenia dodatkowych kosztów możliwość korzystania z roweru miejskiego
Oj jaka tragedia
2022-03-01 08:18:58
Trzeba się przejść na drugą stronę skrzyżowania i to zajmie parę minut... zatem stawiajmy stojaki co 5 metrów :) Ludzie opanujcie się...
Ted
2022-03-01 08:04:42
Na dużych skrzyżowaniach ze światłami stojaki powinny być po dwóch stronach
dyskryminacja
2022-03-01 07:48:41
A co mieszkańcami, którzy nie mają smartfona i mobilnego internetu ? Dlaczego oni są dyskryminowani ?
as
2022-03-01 07:21:42
Te strefy to porażka - mam 'stojak' z drugiej strony dużego skrzyżowania - w linii prostej z 50m, ale trzeba przejść 4x pasy ze światłami w jedną i 4x w drugą żeby wrócić pod biurowiec. Światła tak zestrojone, że w najlepszym wypadku zajmie to 5min, w najgorszym 8min. Trasę dom (stojak pod klatką na szczęście) - praca jadę 9-10min. Zostawianie codziennie 'pod pracą' to 200pln miesięcznie albo optymistycznie 5minx20dnix2 = 400min 'w drodze po rower' z GPSem. Płać 200pln lub trać ponad 6h miesięc
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA