Komitet Opieki nad Pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej rozpoczął pierwszy etap kolejnej renowacji monumentu, który od 34 lat stoi na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Upamiętnia osoby zaginione na morzu i tragedie ich rodzin.
Pomnik powstał z inicjatywy Szczecińskiego klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Wraz z upływem czasu, mimo sukcesywnie prowadzonych napraw bieżących, stan obiektu na tyle się pogorszył, że obecnie wymaga generalnej renowacji.
Kolejną zbiórkę pieniędzy na ten szczytny cel Komitet Opieki nad Pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” rozpoczął w październiku zeszłego roku.
– Na nasz apel wsparcia udzieliło wiele przedsiębiorstw, związków i stowarzyszeń związanych z gospodarką morską, a także mieszkańcy Szczecina – mówi kpt. ż.w. Mirosław Folta, przewodniczący Komitetu Opieki nad Pomnikiem. – Podczas zeszłorocznej tradycyjnej kwesty w dniu Wszystkich Świętych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, którą wznowiono po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, Szczecińskiemu Klubowi Kapitanów Żeglugi Wielkiej udało się zebrać ponad 13 tys. zł. Dużego wsparcia finansowego na renowację pomnika udzieliła fundacja „Dobro Procentuje” PKO Banku Polskiego. W rezultacie zebrano ponad 100 tys. zł, co pozwoliło na rozpoczęcie prac remontowych i wykonanie pierwszego etapu jego renowacji.
Jeszcze w listopadzie ub. roku dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta Zakład Usług Komunalnych wraz z Komitetem Opieki nad Pomnikiem odnowił jego główną część – falę. Obecne prace obejmują wymianę 50 m kw. zniszczonych i częściowo popękanych płytek lastrico we frontowej części obiektu, wokół podestu, na który składane są wieńce i kwiaty oraz stawiane są znicze. Będą tam ułożone nowe płomieniowane płyty granitowe. Prace ruszyły w minionym tygodniu. Wykonano też drenaż wraz z odpowiednim wypoziomowaniem.
Płyty i krawężniki Komitet zakupił bezpośrednio w jednej z kopalń granitu w Strzegomiu, gdzie na miejscu udało się wynegocjować najniższą cenę i najkorzystniejsze warunki dostawy do Szczecina.
Również sam podest symbolizujący keję, znacznie już zmatowiały i odbarwiony, zostanie odnowiony oraz odpowiednio zabezpieczony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.
Równocześnie przystąpiono do odtworzenia tzw. architektury zielonej wokół pomnika. Trawniki są bowiem w złym stanie, a efektowne ciągi bukszpanowe pomimo oprysków zostały w większości zniszczone przez ćmę bukszpanową. Dlatego na teren trawników doprowadzono wodę i prąd, co umożliwi automatyczne regularne ich nawadnianie sterowane włącznikiem czasowym.
– Chcemy, by to miejsce symbolizujące naszą pamięć o tych, których pochłonął żywioł morski, wyglądało pięknie i godnie – podkreśla kpt. ż.w. Włodzimierz Grycner, przewodniczący Szczecińskiego klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej.
Pomnik przyciąga mieszkańców i turystów, stanowiąc miejsce zadumy, refleksji i oddania hołdu. Jego wyjątkowość wynika też z tego, że wmurowano w niego pojemnik z wodą morską przywiezioną statkami Polskiej Żeglugi Morskiej ze wszystkich oceanów, pobraną w miejscach, gdzie się zdarzyły tragedie morskie. Jest także ważnym elementem budowania świadomości społecznej na temat trudnej i niebezpiecznej pracy na morzu oraz wsparcia dla rodzin, które straciły na nim swoich bliskich.
(ek)