„Domknijmy lukę w szczepieniach!” – pod takim hasłem odbywa się tegoroczny Światowy Tydzień Szczepień. Ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) święto koncentruje się w tym roku na inicjatywie wyeliminowania niebezpieczeństw ze strony dwóch chorób: odry i różyczki. Obchody Światowego Tygodnia Szczepień mają nam przypominać o dobrodziejstwie, jakim są szczepionki.
Powszechne i obowiązkowe szczepienia codziennie chronią życie i zdrowie milionów osób. Dzięki szczepionkom udało się całkowicie zwalczyć ospę prawdziwą, a kilka innych chorób może zniknąć z mapy świata już w niedalekiej przyszłości.
WHO przypomina jednak, że Polska jest jedynym państwem w Europie, w którym ludzie wciąż chorują na różyczkę i gdzie występują przypadki różyczki wrodzonej. Dlatego Europejska Regionalna Komisja ds. Weryfikacji i Eliminacji Odry i Różyczki zaleciła Polsce poprawę systemu raportowania i wskazała na potrzebę wprowadzenia nadzoru nad różyczką.
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH – wynika, że w 2015 r. odnotowano w Polsce ponad 40 przypadków odry i blisko 2 tys. zakażeń różyczki. Odra i różyczka to ostre wirusowe choroby zakaźne, które mogą prowadzić do poważnych powikłań (zakażenie różyczką kobiety w ciąży może prowadzić do uszkodzenia płodu). Specjaliści przypominają, że szczepionki są nie tylko skuteczne i coraz nowocześniejsze, ale i bezpieczne. Jednak powodzenie programu szczepień ochronnych zależy od liczby zaszczepionych. Tymczasem od kilku lat obserwuje się tendencję ograniczenia szczepień dzieci. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli w latach 2011-2014 liczba uchylających się wzrosła ponad dwukrotnie – obecnie wynosi ponad 12 tys. osób. Światowy Tydzień Szczepień ma służyć zwiększeniu wiedzy na temat tej formy uodpornienia przeciwko groźnym chorobom.
Niedawny przypadek dziecka, które zmarło z powodu ospy wietrznej, umyślnie zarażonego przez rodziców podczas tzw. ospa-party, powinno być najlepszym argumentem na to, że szczepienia są najskuteczniejszym, najbardziej opłacalnym i najbezpieczniejszym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym.
Jak się dowiedzieliśmy, w 2017 r. objęte zostaną pełną refundacją szczepienia przeciwko pneumokokom. Wprowadzenie powszechnych szczepień przeciwko pneumokokom dzieci do 2. roku życia to najważniejsza zmiana w obowiązkowym Programie Szczepień Ochronnych zgłaszanym przez Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowa.
Leszek Wójcik
Fot. Robert STACHNIK