Kilka tygodni temu informowaliśmy o pierwszym przyznanym w naszym regionie znaczku turystycznym. Tymczasem kolejny zachodniopomorski obiekt jest doceniony i wyróżniony podobnym odznaczeniem.
Na listę wpisany został założony w 1824 roku ogród dendrologiczny w Glinnej, który jest unikatem na skalę kraju. Leży on na południowych obrzeżach Wzgórz Bukowych na pograniczu Rrównin Wełtyńskiej i Pyrzycko-Stargardzkiej.
Aktualnie kolekcja ogrodu zajmującego 5,57 ha liczy ponad 850 gatunków i odmian roślin. Nie bez przyczyny na znaczku przyznanym ogrodowi znajduje się kwiat kielichowca chińskiego. Gatunek ten podkreśla charakter terenu, w którym przeważają rośliny z Azji.
Jest to także przykład pierwszej w Europie udanej introdukcji tego gatunku. Dzięki łagodnemu klimatowi Pomorza Zachodniego w ogrodzie możliwe jest prowadzenie prób uprawy roślin wrażliwych na niskie temperatury, które w innych częściach Polski przemarzają. To właśnie w ogrodzie w Glinnej rośnie 25 gatunków po raz pierwszy wprowadzonych do uprawy w naszym kraju.
Przypomnijmy, że ideą znaczka jest promowanie miejsc atrakcyjnych turystycznie, ale również wyznaczanie szlaków dla turystów. Ma on także zachęcać kolekcjonerów do udziału w grze. Pomysł ten narodził się w Czechach, a następnie rozpowszechnił w całej Europie oraz w USA. Według danych z 31 grudnia 2019 r., na całym świecie istniało zaledwie 5936 miejsc oznaczonych znaczkiem turystycznym, a na terenie Polski było ich 915. Po Lipie Annie do tego grona dołącza teraz ogród dendrologiczny w Glinnej.
Odznaka to okrągły drewniany krążek o średnicy 6 cm i grubości 8-10 mm. Posiada on metalowe oczko do zawieszenia i jest w 100 proc. ekologiczny. Konkretne znaczki turystyczne, przedstawiające m.in.: grzbiety gór, schroniska, rzeki, miasta, zamki, miejsca historyczne, pamiątki przyrodnicze, zabytki techniki, jaskinie czy ogrody zoologiczne można nabyć wyłącznie w danej lokalizacji. Jest to potwierdzenie, że zwiedzający dotarł w dane miejsce.
Znaczek turystyczny Ogród Dendrologiczny w Glinnej o numerze 921 dostępny będzie w sprzedaży w Punkcie Informacji Przyrodniczo-Turystycznej w Glinnej (przy wejściu do ogrodu) od 1 kwietnia do 30 października każdego roku.
Adrian KALETA
Fot. RDLP