Na ścianie kościoła pw. św. Stanisława Kostki przy placu Matki Teresy z Kalkuty w Szczecinie umieszczono tablicę upamiętniającą Janinę Trojanowską – opozycjonistkę w czasach PRL, współzałożycielkę szczecińskiego Duszpasterstwa Ludzi Pracy. We wtorek (23 kwietnia) tablicę uroczyście odsłonili: dyrektor szczecińskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Męciński, syn bohaterki – kpt. ż.ś. Jacek Trojanowski, dawny opozycjonista Stanisław Wądołowski oraz ks. Andrzej Steckiewicz, wieloletni opiekun Duszpasterstwa Ludzi Pracy.
Uroczystość rozpoczęła się w południe mszą św. Po niej nastąpiło odsłonięcie tablicy, którą ufundował szczeciński Oddział IPN. Jest wykonana w brązie, ma wymiary 60 x 45 cm. To płaskorzeźba z wizerunkiem Janiny Trojanowskiej oraz najważniejszymi faktami z jej życia. Znajduje się na elewacji kościoła pw. św. Stanisława Kostki obok pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
- To wyraz uznania dla całego środowiska Duszpasterstwa Ludzi Pracy - podkreślił dyrektor Męciński.
Janina Trojanowska pochodziła z Poznania. Podczas II wojny światowej była łączniczką AK w Wielkopolsce. Po wojnie mieszkała w Szczecinie. W grudniu 1970 r. i styczniu 1971 była uczestniczką strajków okupacyjnych w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego. Brała też udział w strajku szczecińskiej stoczni w sierpniu 1980 r., a od września 1980 działała w strukturach NSZZ „Solidarność”. W sierpniu 1981 r. współorganizowała oraz przewodniczyła marszowi głodowemu kobiet szczecińskich pod urząd miejski, urząd wojewódzki i KW PZPR. Była autorką kroniki wydarzeń ruchu niepodległościowego na Pomorzu Zachodnim złożonej uroczyście na ręce Mariana Jurczyka w czerwcu 1981 r. w Szczecinie. Od 13 grudnia 1981 r. wchodziła w skład komitetu strajkowego stoczni, a dwa dni później została aresztowana i skazana przez kolegium ds. wykroczeń na karę grzywny. W latach 1981 – 82 brała udział w spotkaniach podziemnego Międzyzakładowego Komitetu Koordynacyjnego „S” we własnym mieszkaniu. Kolportowała wydawnictwa podziemne. Od 1982 roku pełniła funkcję łączniczki struktur NSZZ „S” w Szczecinie i Gdańsku. Pod koniec sierpnia 1982 r. została internowana w Ośrodku Odosobnienia w Darłówku. Była rozpracowywana przez komunistyczne służby, inwigilowana, wielokrotnie przesłuchiwana, stawiana przed kolegium ds. wykroczeń, kilkanaście razy zatrzymywana na 48 godz. Pośmiertnie wyróżniona Honorową Złotą Odznaką Gryf Pomorski, odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.
Szczecińskie Duszpasterstwo Ludzi Pracy powstało 13 stycznia 1985 r. w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Szczecinie przy wsparciu ówczesnego bpa Kazimierza Majdańskiego. Granice parafii obejmowały teren szczecińskiej stoczni. W każdą drugą niedzielę miesiąca, o godz. 19 odprawiano msze św. w intencji ludzi pracy, ponadto organizowano spotkania robocze. Duszpasterstwo kolportowało czasopisma „Grot”, „Pomorze” i „Robotnik”. Członkowie tej wspólnoty byli częstokroć działaczami „Solidarności”. Do bardziej znaczących członków DLP w Szczecinie należeli Grzegorz Durski, Andrzej Milczanowski i Janina Trojanowska. Jedna z inicjatyw dotyczyła przygotowania petycji do władz będącej protestem przeciwko wprowadzeniu w szkołach religioznawstwa. Akcję koordynowała Janina Trojanowska, która stała się liderką tego środowiska, przewodnicząc kolejnym spotkaniom. ©℗
(ek)