Niedziela, 24 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Oszuści żerują na powodzi. Upewnij się, że pomagasz potrzebującym

Data publikacji: 18 września 2024 r. 10:19
Ostatnia aktualizacja: 18 września 2024 r. 10:19
Oszuści żerują na powodzi. Upewnij się, że pomagasz potrzebującym
 

Oszuści nie mają żadnych zahamowań. Teraz wykorzystują bardzo trudną sytuację powodziową, aby się wzbogacić. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zwraca więc uwagę na możliwe zagrożenia i podpowiada, jak nie stać się ofiarą tych bezwzględnych przestępców. Uważać trzeba m.in. na fałszywe wiadomości rzekomo od RCB, przejęcia kont na social mediach oraz fałszywe zbiórki.

Poszkodowani w powodzi potrzebują teraz wszechstronnego wsparcia. Spieszą z nim m.in. samorządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy i osoby prywatne. Można darować potrzebne rzeczy lub przekazać pieniądze. Niestety, są już informacje o tym, że pojawiły się też fałszywe zbiórki. Dlatego także w tym pomaganiu niezbędna jest szczególna ostrożność.

Co zrobić, aby uniknąć oszustwa i skierować pomoc tam, gdzie jest ona naprawdę bardzo potrzebna, podpowiada Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Warto więc: wspierać tylko oficjalne zbiórki organizowane przez znane i zaufane organizacje, weryfikować strony internetowe oraz profile społecznościowe, na których publikowane są apele o pomoc (upewnij się, czy organizatorzy udostępniają swój kontakt np. telefon, mail), uważać na podejrzane wiadomości e-mail, SMS-y lub komunikaty w mediach społecznościowych.

- Pamiętaj!!! Twoja pomoc jest niezwykle cenna, ale warto upewnić się, że trafia do potrzebujących, a nie w ręce oszustów - apeluje CBZC. - W przypadku wątpliwości co do wiarygodności zbiórki, skontaktuj się bezpośrednio z organizatorami.

W fałszywych wiadomościach SMS oszuści podszywają się również pod Alert RCB. Umieszczają w nich linki, w które nie należy klikać. 

- Przypominamy, że prawdziwe Alerty RCB nie zawierają linków! - podkreśla Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

Aby upewnić się, że otrzymany Alert RCB jest autentyczny, można to zweryfikować poprzez: oficjalną stronę internetową Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (https://www.gov.pl/web/rcb) i profile w mediach społecznościowych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Jeśli przyjdzie wiadomość, która wygląda jak Alert RCB, ale zawiera link lub budzi jakiekolwiek wątpliwości, nie należy klikać w odnośnik ani odpowiadać na wiadomość.

Oszuści, żerując na ludzkiej tragedii, w związku z sytuacją powodziową, próbują również przejąć konta na profilach społecznościowych.

- W tym celu przygotowują krzykliwy nagłówek ze zdjęciem, np. dziecka lub zwierzęcia w sytuacji zagrożenia - opisuje sposób działania oszustów Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. - Do wpisu dołączony jest link, w który należy kliknąć i zalogować się podając swoje wrażliwe dane. Podanie tych danych na podstawionej stronie powoduje przejęcie naszych danych do logowania. Pamiętaj! Jeśli jesteś już zalogowany na swoim koncie, nie ma konieczności ponownego logowania!

Nie należy podawać loginu i hasła. Należy po prostu zamknąć podejrzaną stronę.

- Możesz też zgłosić ją do nas: https://incydent.cert.pl/ - dodaje CBZC.

(sag)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

no tak
2024-09-18 17:12:06
Ale przeciez ukraincy tez sa potrzebujacy. Korzystaja z okazji, wiec robia pseudozbiorki
caritas
2024-09-18 12:28:44
Dobrze że o tym mówicie, caritas jako pierwszy brudne łapy po pieniądze ludzi wyciaga by swoich dofinansować
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA