Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Otwarcie pierwszych takich warsztatów w Polsce

Data publikacji: 12 października 2018 r. 18:33
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:22
Otwarcie pierwszych takich warsztatów w Polsce
 

Najnowocześniejsza w Polsce pracownia CNC, czyli do najbardziej precyzyjnej obróbki skrawaniem, została w piątek otwarta w szczecińskim WZDZ. Na zainstalowanie w niej jednego z supernowoczesnych urządzeń, specjalną zgodę musiał wyrazić Senat Stanów Zjednoczonych.

- Przeszliśmy ogromną metamorfozę i jako zakład weszliśmy w XXI wiek obiema nogami. Sam nie dowierzam, że takiej przebudowy i zmiany dokonaliśmy. To krok milowy w kształceniu kolejnych pokoleń. - powiedział podczas uroczystości otwarcia warsztatów dr Krzysztof Osiński, prezes zarządu Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Szczecinie.

Najnowocześniejsze w Polsce warsztaty do obróbki skrawaniem CNC powstały w ciągu sześciu miesięcy w miejscu starych przy pl. Kilińskiego. Sale przeszły kapitalny remont, a stary sprzęt został zastąpiony nowym. Koszt przebudowy i wyposażenia wyniósł ponad 2,5 mln zł, przy czym 360 tys. zł stanowił wkład własny, a pozostała część pochodziła ze środków Unii Europejskiej. Park maszynowy jest różnorodny, składają się na niego m.in. frezarki, tokarki i obrabiarki sterowane cyfrowo.

- Dzięki tym nowoczesnym urządzeniom uczniowie będą uczyli się opracowywania programu, który następnie będzie mógł być użyty przy produkcji konkretnych, bardzo precyzyjnych elementów metalowych - wyjaśnia prezes Osiński.- Mamy podpisane umowy z czterema zakładami pracy, w których znajdują się niektóre z tego typu urządzeń. Tam nasi uczniowie będą odbywać praktyki.

Z pracowni korzystać będą podczas praktycznej nauki zawodu uczniowie kształcący się m.in. w zawodach: operator obrabiarek skrawaniem, ślusarz, elektromechanik. Wykonają oni na nich każdy element metalowy w dowolnym, zaprogramowanym kształcie z dokładnością do tysięcznych milimetra.

Piotr Dąbrowski, instruktor praktycznej nauki zawodu w WZDZ przyznał, że nauczyciele przeszli już pierwszą serię szkoleń obsługi tych maszyn, aby od drugiego semestru mogli tę wiedzę przekazać uczniom. -  Te urządzenia są przeznaczone do produkcji seryjnej. Uczeń na jednym z nich musi zaprogramować, a następnie przenieść program na inne, na którym już wykona dany element - wyjaśniał dziennikarzom.

Uczniowie pierwszej klasy Branżowej Szkoły I stopnia WZDZ przyznali, że bardzo ich cieszy, że będą się uczyć na tak nowoczesnym sprzęcie. Krystian Mikołajczyk przyznał, że nie obawia się obsługi takich kosztownych urządzeń: - Nauczymy się - zapewnił.

- Będziemy mieli większe umiejętności, dzięki czemu będzie nam łatwiej przebić się na rynku pracy - powiedział uczeń Dominik Gawłowicz.

Jego kolega Piotr Pałys dodał, że większe doświadczenie zawodowe jest cenione i w kraju, i na zachodzie.

-  Nasz zakład przez ponad 72 lata wykształcił wielu fachowców na różnych poziomach i w wielu dziedzinach - podkreślił Zbigniew Kiliński, przewodniczący Rady WZDZ. - Dzisiaj, gdy Polska jest w grupie najbardziej rozwiniętych krajów świata, chcemy kształcić fachowców potrzebnych w tej nowoczesnej gospodarce.

Elżbieta KUBERA

Fot. Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: Przecięcie wstęgi, od lewej: Zbigniew Kiliński, przewodniczący Rady WZDZ, uczeń Krystian Sosnowski, dr Krzysztof Osiński, prezes zarządu WZDZ

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bebi
2018-10-13 12:14:25
Super!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA